Ważne tematy na lęborskiej konferencji o autyzmie [PODSUMOWANIE 6 kwietnia 2018)

„Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” to tytuł Konferencji już po raz piąty zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. W sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych zebrało się ponad 100 osób by wysłuchać wykładów, którym wspólnym mianownikiem był temat autyzmu. W konferencji wzięli udział m.in. specjaliści pracujący z osobami ze spektrum autyzmu, nauczyciele, w tym Ci wspomagający niepełnosprawnych uczniów, dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych instytucji oraz rodzice.

– W tym roku do Lęborka zaprosiliśmy m.in. uznany autorytet w dziedzinie logopedii dr Karinę Szafrańską z Warszawy. Po raz pierwszy w programie Konferencji znalazł się też temat seksualności osób z autyzmem – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Konferencja to także możliwość nawiązania nowych kontaktów i integracja lokalnego środowiska działającego na rzecz osób z autyzmem. To bardzo ważne zadanie i w tym roku w kuluarach wiele dobrego się działo. 

Konferencję otworzyła Wicestarosta Powiatu Lęborskiego Elżbieta Godderis, Zastępca Burmistrza Miasta Lęborka Marian Kurzydło i prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska, która tradycyjnie na kilkudziesięciu slajdach prezentacji podsumowała ostatni rok działalności Stowarzyszenia.

Wykład otwierający „Kształtowanie komunikacji i ćwiczenie sytuacji społecznych w Zespole Aspergera” wygłosiła dr Karina Szafrańska, neurologopeda, pedagog, wykładowca akademicki, aktorka, Wicedyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Zastępca Kierownika Zakładu Logopedii i Pedagogiki Specjalnej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie. Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Ad Verbum Centrum Terapii Mowy i Dysleksji w Warszawie. Terapeuta jąkania. Autorka wielu publikacji i artykułów logopedycznych. W swoim wystąpieniu dr Szafrańska zwróciła uwagę na wykorzystanie dramy w terapii osób z Zespołem Aspergera.

Ważny i trudny temat seksualności osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu poruszyła psycholog, oligofrenopedagog, terapeuta z Poradni dla Osób z Autyzmem i Poradni Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Słupsku Aleksandra Rynkiewicz. Okres dojrzewania i sprawy dotyczące edukacji seksualnej to wyzwanie dla młodych ludzi i wstydliwy temat dla rodziców nawet zdrowych dzieci. Jak poradzić sobie z tym tematem u młodzieży i młodych dorosłych z autyzmem? Na te pytania próbowała w 30 minutowym wystąpieniu odpowiedzieć prelegentka mająca dużą praktykę w tych zagadnieniach.

Przerwa kawowa była okazją do poznania się, rozmów, ale też zakupów na kiermaszu publikacji specjalistycznych tradycyjnie prowadzonym przez Wydawnictwo HARMONIA z Gdańska. W tym samym czasie na ekranie prezentowane były filmy z wizyt Ambasadora Niebieskich Bohaterów – akcji 1% prowadzonej przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”.

Bardzo energetyczny z elementami tańca był wykład Izabeli Tatarczuk. „Prosto, łatwo, szybko – zrobimy to razem. Jak wykorzystać prosty materiał do zajęć terapeutycznych” to garść praktycznych porad jak samemu wykonać pomoce dydaktyczne i prezentacja takich pomocy. Pani Izabela Tatarczuk jest pedagogiem przedszkolnym i opiekuńczo-wychowawczym, oli-, surdo- i tyflopedagogiem, nauczycielem plastyki oraz kulturoznawstwa, animatorem edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Kształci też przyszłych terapeutów zajęciowych.

Ostatni wykład nosił tytuł „Terapia Snoezelen – korzyści z terapii oraz skutki jej nieprawidłowego prowadzenia”. Okazuje się, że tworząc Salę Doświadczania Świata trzeba zwracać uwagę na wiele elementów. Tematykę tą przybliżyła Agnieszka Caronia, certyfikowany terapeuta terapii Snoezelen, terapeuta Neurotaktylny, trener Sensoplastyki. Pedagog, nauczyciel zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, historyk.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali stosowne zaświadczenia. Organizację wydarzenia  dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego.

Materiał wideo z konferencji w Kanale 6 – TUTAJ

Dodaj komentarz

Przewiń na górę