Podsumowanie Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim 2018

Pokaz filmu „Komunia” w kinie „Fregata”, Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” oraz niebieski Marsz dla Autyzmu ulicami miasta z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Tak wyglądały obchody Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim zorganizowane przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” 5-7 kwietnia 2018 roku.

Finałem Dni Autyzmu był przemarsz 7 kwietnia br. ponad dwustuosobowego niebieskiego korowodu ulicą Staromiejską na plac Pokoju. Baloniki, wiatraczki, okolicznościowy baner i kolor niebieski miał symbolizować solidarność z osobami z autyzmem. 2 kwietnia na całym świecie obchodzimy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Podczas finału marszu na placu Pokoju z udziałem władz miasta i powiatu dzieci ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”, organizatora wydarzenia, zaprezentowały występ muzyczny do piosenki zespołu Luxtorpeda pt. „Autystyczny”. Dzieci do występu przez kilka tygodni przygotowywały się w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku, który użyczył też instrumentów. Rozdano także nagrody w konkursie plastycznym „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.

– To już 5 lat od kiedy organizujemy Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim – przypomina Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu”. – Cieszy nas, że wiele działań dotyczących tej tematyki prowadzonych jest na terenie jednostek oświatowych. Przełom marca i kwietnia to wiele oddolnych inicjatyw w szkołach i przedszkolach. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, odbywają się pogadanki na ten temat czy lekcje o autyzmie. Myślę, że dzięki tym działaniom temat autyzmu jest już bardziej „oswojony” na terenie powiatu lęborskiego, choć zdajemy sobie sprawę, że do ideału nam jeszcze brakuje. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje. Z przekazem wychodzimy daleko poza granice powiatu lęborskiego.

Tradycją lęborskich Dni Autyzmu jest bezpłatny pokaz filmu nawiązującego do tej tematyki. W roku 2018 był to mocny dokument Anny Zameckiej pt. „Komunia”. Najczęściej nagradzany w ubiegłym roku w Polsce film tego gatunku zrobił duże wrażenie na uczestnikach seansu.

„Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” to kolejne wydarzenie po raz piąty organizowane przez „Niebieski Skarb”. W sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych zebrało się ponad 100 osób by wysłuchać wykładów, którym wspólnym mianownikiem był temat autyzmu. W bezpłatnej konferencji wzięli udział m.in. specjaliści pracujący z osobami ze spektrum autyzmu, nauczyciele, w tym Ci wspomagający niepełnosprawnych uczniów, dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych instytucji oraz rodzice.

– W tym roku do Lęborka zaprosiliśmy m.in. uznany autorytet w dziedzinie logopedii dr Karinę Szafrańską z Warszawy. Po raz pierwszy w programie Konferencji znalazł się też temat seksualności osób z autyzmem – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Konferencja to także możliwość nawiązania nowych kontaktów i integracja lokalnego środowiska działającego na rzecz osób z autyzmem. To bardzo ważne zadanie i w tym roku w kuluarach wiele dobrego się działo.

Konferencję otworzyła Wicestarosta Powiatu Lęborskiego Elżbieta Godderis, Zastępca Burmistrza Miasta Lęborka Marian Kurzydło i prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska, która tradycyjnie na kilkudziesięciu slajdach prezentacji podsumowała ostatni rok działalności Stowarzyszenia.

Podczas konferencji prowadzony był kiermasz publikacji specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA oraz stoisko informacyjne Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, Filia w Lęborku. Podsumowanie Konferencji w artykule „Ważne tematy na lęborskiej konferencji o autyzmie” – TUTAJ

7 kwietnia 2018r. na placu Pokoju podczas finału Marszu dla Autyzmu poznaliśmy laureatów konkursu „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam!” Podtytuł tegorocznej edycji brzmiał „Autyzm. Poznaj mój świat zanim ocenisz” i był skierowany dla uczniów szkół podstawowych klas I-VI. Na konkurs wpłynęło 220 prac z 18 placówek z powiatu lęborskiego oraz gminy Łęczyce i Linia. Nagrodzono i wyróżniono 18 uczniów. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe dofinansowane ze środków Powiatu Lęborskiego.

Ogłoszony w lutym 2018 roku konkurs miał za zadanie przekazać w dostępny sposób wiedzę, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu, kształtować tolerancyjne postawy w stosunku do tych osób, integrować osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi i kształtować twórcze myślenie i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji.

– Konkurs plastyczny to świetna okazja by w dostępny sposób przekazać dzieciom informację czym jest autyzm. Dzieci w szkole czy rodzinie spotykają się z takimi osobami lub w przyszłości mogą się spotkać. Budowanie tej wrażliwości i umiejętności pomocy jest bardzo ważne – wyjaśnia prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Bardzo budujący jest przykład Szkoły Podstawowej nr 4 z Lęborka w której pani pedagog Urszula Żulpo przeprowadziła cykl lekcji o autyzmie, a konkurs plastyczny miał najpierw szkolny etap. Najlepsze prace wysłane zostały na nasz konkurs i zostały wysoko ocenione przez Komisje. To świetny przykład jak można skutecznie działać w środowisku szkolnym.

Szczegółowe wyniki i nagrodzone prace prezentowane są tutaj:

Wyniki konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” edycja 2018

Ostatnim wydarzeniem Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim była Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu oraz ludzi, którzy ich wspierają.

Zobacz także informację z wizyty z niebieskimi wstążeczkami u  władz miasta i powiatu – TUTAJ

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim

Patronat: Starosta Lęborski i Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Muzeum w Lęborku
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku
Fundacja Komitte Nothilfe z Limburga

Dodaj komentarz

Przewiń na górę