Niebieski Tydzień z Autyzmem

Dyżur, warsztaty, indywidualne konsultacje to najważniejsze punkty Tygodnia z Autyzmem zrealizowanym w dniach 2-5 listopada 2023 r. przez nasze Stowarzyszenie. Zainteresowanie uczestnictwem w wydarzeniu było ogromne.

– Odpowiadając na zapotrzebowanie i prośby rodziców i opiekunów osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przygotowaliśmy punkt informacyjny, bardzo wartościowe warsztaty dla rodziców oraz indywidualne porady. Szczególnie na początku drogi z autyzmem takie wsparcie jest bezcenne. Na warsztaty w których udział wzięło łącznie 37 osób mieliśmy nadmiar chętnych. Wydarzenie mogliśmy zrealizować dzięki pozyskania dofinansowania ze środków PFRON za pośrednictwem Marszałka Województwa Pomorskiego. – mówi prezes Niebieskiego Skarbu Agnieszka Pujsza-Pomorska.

Pierwszym punktem Tygodnia z Autyzmem dyżur informacyjny członków Stowarzyszenia pt.: „Autyzm to nie koniec świata”. W siedzibie Niebieskiego Skarbu w Lęborku można było uzyskać informacje z pierwszej ręki o możliwościach diagnozy, wsparcia, przepisach dotyczących orzecznictwa, edukacji, pomocy społecznej i świadczeń gwarantowanych przez ZUS i inne instytucje.  

Piątek i sobota 3 i 4 listopada to całodniowe warsztaty pt. „Co rodzice powinni wiedzieć o autyzmie” oraz „Dbam o siebie – warsztat dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu”.

Rodzice i opiekunowie w przyjaznej atmosferze dowiedzieli się w pierwszej części co to jest spektrum zaburzeń autystycznych, jak radzić sobie z problemami wychowawczymi, jak organizować czas wolny swojego dziecka ze spektrum i jak motywować go do nauki oraz jak radzić sobie ze stresem związanym z wychowywaniem dziecka ze spektrum. W drugich warsztatach uczyli się jak radzić sobie ze zmęczeniem, ładować baterie na zapas, ustalać swoje cele i priorytety, korzystać ze wsparcia i sięgać po różne, dostępne na co dzień sposoby na regenerację.

Oba warsztaty poprowadziła mgr Sara Wróblewska – psycholog kliniczny, psychoterapeuta, seksuolog z 10-letnim doświadczeniem zawodowym w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.

Projekt „Tydzień z autyzmem” sfinansowany został ze środków PFRON za pośrednictwem Marszałka Województwa Pomorskiego.

Przewiń na górę