Po Konferencji „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (Lębork, 31 marca 2017)

„Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” to tytuł Konferencji jaka już po raz czwarty zorganizowana została w ramach Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu miało charakter otwarty, a udział w nim był bezpłatny. 31 marca 2017 na sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku zebrało się ponad 120 osób by wysłuchując różnorodnych prelekcji wgłębić się w temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Tradycyjnie konferencji towarzyszył kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA oraz stoisko Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku, Filia w Lęborku. Wideo podsumowanie Konferencji TUTAJ

– W tym roku program konferencji o autyzmie uległ rozszerzeniu. Do Lęborka udało nam się zaprosić osoby z praktyką i umiejętnością przekazywania wiedzy i zawodowych doświadczeń – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wśród prelegentów oprócz gości z zewnątrz były też osoby działające na naszym terenie. To dla nas ważne by pokazywać możliwości z jakich można skorzystać tu, na miejscu.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała Starosta Lęborski Teresa Ossowska-Szara, a w imieniu Burmistrza Lęborka Alicja Zajączkowska, Radna Wojewódzka i Doradca Burmistrza.

Prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska tradycyjnie przedstawiła działania Stowarzyszenia z ostatniego roku, a następnie zebrani obejrzeli spot promocyjny Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Film nagrany został z dziećmi z grupy integracyjnej w Przedszkolu nr 9 w Lęborku. Na dzień 2 kwietnia br. promocyjno-edukacyjny spot wideo wyświetlony w internecie został aż 15 tys. razy.

„Funkcjonowanie uczniów z autyzmem i Zespołem Aspergera w szkole” to tytuł wykładu otwierającego tegoroczne spotkanie z autyzmem. Praktyk – Małgorzata Marszałek, terapeuta i superwizor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku podzieliła się swoimi wieloletnimi doświadczeniami. To właśnie środowisko szkolne ma wielki wpływ na prace z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Większość dzieci to uczniowie szkół masowych. Wspieranie ich w środowisku szkolnym przez nauczycieli czy rówieśników jest niezwykle ważnym elementem.

Drugą prelekcją był okraszony krótkimi filmami z pracy terapeutycznej wykład  charyzmatycznego specjalisty z  Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy Logos Władysława Pitaka. Aktor, reżyser, pedagog kultury, logopeda dyplomowany, muzykoterapeuta jest autorem kształcenia zdolności twórczych dzieci i młodzieży przy pomocy treningu dramatycznego wg K. Stanisławskiego i J. Grotowskiego oraz metody muzyczno-dramatycznej (MUZYKODRAMA). Tytuł półgodzinnego wykładu to „Muzykodrama w terapii dzieci z emocjonalnymi zaburzeniami mowy” (elementy metody i wybrane techniki diagnozowania i terapii).

Najnowsze osiągnięcia wdrażane przez Politechnikę Gdańską i Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka z Gdańsku w zakresie technologii w e-edukacji i e-terapii osób z autyzmem zaprezentowała dr inż. Agnieszka Landowska. Nowatorskie rozwiązania mają charakter „non profit” i „open source”, co oznacza że są bezpłatnie dostępne dla użytkowników, a ich kod źródłowy można dowolnie modyfikować. Prelekcja pt. „E-technologie w terapii dzieci z autyzmem” wywołała żywe zainteresowanie uczestników konferencji. Wszelkie materiały i aplikacje są do pobrania na specjalnie dedykowanej stronie internetowej http://autyzm.eti.pg.gda.pl/

Lęborska konferencja to także miejsce gdzie prezentowane są konkretne działania wspomagające osoby niepełnosprawne w tym z autyzm na naszym terenie. O funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lęborku i nowych pomysłach wdrażanych sukcesywnie w działalność placówki (w tym. m.in. stworzenie sali do zajęć z integracji sensorycznej) opowiedziała dyrektor Poradni Dolores Wasilewska.

O tym że zabawa z psem to zupełnie co innego niż terapia za pomocą czworonoga w referacie „Dogoterapia jako metoda wspomagająca terapię i edukację dzieci ze spektrum autyzmu na przykładzie doświadczeń z Przedszkola Integracyjnego „Jesteśmy Razem” w Lęborku”  omówiła mgr rewalidacji, logopedii, dogoterapeuta i terapeuta zajęciowy Magdalena Grygo.

Prelekcją która zakończyła konferencję była „Lekcja o autyzmie – zrób to sam” – garść praktycznych porad o tym jak samodzielnie przeprowadzić w przedszkolu czy szkole zajęcia przybliżające temat autyzmu. Swoimi doświadczeniami podzieliła się Urszula Żulpo i Bożena Domarus ze Stowarzyszenia „Niebieski Skarb” w Lęborku. Od września 2016 do końca marca 2017  Stowarzyszenie przeprowadziło w przedszkolach i szkołach powiatu lęborskiego i wejherowskiego ponad 30 bezpłatnych lekcji o tej tematyce.

Uczestnicy otrzymali zaświadczenia o udziale w Konferencji i obietnicę, że za rok spotkamy się znowu. Do zobaczenia!

Organizacji konferencji dofinansowana została ze środków Powiatu Lęborskiego.

Dodaj komentarz

Przewiń na górę