Przygotowujemy „Lekcje o autyzmie”

W połowie sierpnia 2016 członkowie naszego Stowarzyszenia przystąpili do realizacji projektu „Lekcje o autyzmie”. We wtorek i czwartek odbyły się wewnętrzne spotkania – warsztaty mające przygotowywać do prowadzenia lekcji.

– Pomysł na lekcje o autyzmie wziął się z rozmów w szkołach. W kwietniu w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie prowadziliśmy dużo działań edukacyjnych, informacyjnych i wtedy też padały pytania czy możemy przeprowadzić w szkołach lekcje o autyzmie – wyjaśnia Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Mamy u nas w Stowarzyszeniu osoby, które prowadziły pojedyncze spotkania tego typu. Postanowiliśmy to usystematyzować, zakupić pomoc naukowe, opracować scenariusze i przygotować osoby do profesjonalnego prowadzenia prelekcji dla odbiorców w różnym wieku.

Projekt zakłada zakup pomocy naukowych oraz przygotowanie 5 par (specjalisty na co dzień pracującego z osobami z autyzmem i rodzica dziecka z autyzmem) do prowadzenia 45 lub 60 minutowych lekcji o autyzmie. Taki dobór osób pozwoli na szerokie pokazanie problemu, popartego praktycznym doświadczeniem.

– W ramach projektu chcemy we wrześniu i październiku przeprowadzić 10 lekcji w szkołach i przedszkolach Powiatu Lęborskiego. Chętnie spotkalibyśmy się też z seniorami. Pokażemy czym jest autyzm, jak osoby z zaburzeniami autystycznymi widzą świat i jak takim osobom można pomóc – mówi jedna inicjatorek projektu Wioletta Tubacka, która wraz z Małgorzatą Krawczak i Urszulą Żulpo odpowiadają za realizację zadania.

Projekt „Lekcje o autyzmie” został sfinansowany z Funduszu Akumulator Społeczny 2016. Z 130 wniosków złożonych przez organizacje pozarządowe dofinansowanie otrzymały 74 projekty. „Lekcje o autyzmie” w rankingu projektów zajęły wysokie 2. miejsce.

Dodaj komentarz

Przewiń na górę