Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim 2016

2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. W Powiecie Lęborskim Dni Autyzmu to wiele różnorodnych wydarzeń, trwających kilka dni. Organizatorem większości z nich było Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”.

W tym roku Marsz dla Autyzmu zebrał rekordową liczbę uczestników. Ponad 200 osób przeszło w niebieskim marszu ulicą Staromiejską na plac Pokoju. Tam po okolicznościowych wystąpieniach organizatorów, władz miejskich i powiatowych dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku przedstawiła specjalnie na te okazję przygotowany program artystyczny.

– To był dla nas bardzo ważny dzień – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wspólnie mogliśmy zamanifestować solidarność z osobami ze spektrum autyzmu, zauważyć i docenić rodziny, które borykają się z tym problem. Statystyki pokazuję, że takich osób jest coraz więcej. Średnio u 1 na 100 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Na naszym terenie w każdym roku przybywa kilka czy kilkanaście takich dzieci. Trzeba im pomagać. Nie zawsze jest to łatwe, a zawsze jest kosztowne. Rozmawialiśmy o tym 1 kwietnia z Burmistrzem Lęborka i Starostą Lęborskim.

Zobacz także art. „W Dzień Wiedzy o Autyzmie u Starosty i Burmistrza”

Finałem niebieskiej manifestacji było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tacy sami… Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.

– Naszą ideą było to, by zaproszenie do udziału w konkursie stało się pretekstem do przekazania najmłodszym w przystępny sposób informacji o autyzmie. Służyć temu miały materiały jakie zamieściliśmy na naszej stronie internetowej dostosowane do wieku odbiorców – wyjaśnia Wioletta Tubacka, jedna z koordynatorek plastycznego konkursu.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a wpłynęło na niego z 30 szkół i przedszkoli aż 428 prac. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 25 z nich. Najlepsze prace znalazły się na wystawie pokonkursowej, wystawianej m.in. w holu Starostwa Powiatowego w Lęborku. Wszystkie prace można oglądać w naszej wirtualnej galerii. Wyniki konkursu plastycznego i wirtualna galeria TUTAJ

Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” przypomina, że działania Stowarzyszenia mają aktywizować i zachęcać inne podmioty do samodzielnych działań w tym zakresie. – Mamy pozytywne sygnały z placówek oświatowych, także tych spoza naszego powiatu. W tym roku w wyjątkowo wielu miejscach podejmowano działania informujące czym jest autyzm. Uczniowie przygotowywali gazetki szkolne, plakaty, nosili niebieskie wstążeczki – symbol solidarności z osobami autystycznymi czy zakładali niebieskie ubrania. Np. w gminie Cewice wszystkie szkoły publiczne i niepubliczne zorganizowały wydarzenia związane z Dniem Autyzmu. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo na problem autyzmu, bo takich osób jest coraz więcej. Większość to dzieci i młodzież. Uczęszczają one do szkół masowych i zmagają się z wieloma problemami. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje.   

Zobacz także art.: „Niebieska fala. Dzień Autyzmu w szkołach”

Innymi elementami Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim był bezpłatny pokaz filmu „Czarny balonik” w kinie „Fregata”, oraz dobrze przyjęta Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (1 kwietnia) w której wzięło udział ponad stu rodziców, nauczycieli, terapeutów pracujących z osobami z autyzmem.

– Program konferencji był napięty, a do Lęborka udało nam się zaprosić osoby z praktyką i umiejętnością przekazywania wiedzy i zawodowych doświadczeń. Miło było słuchać osób z pasją opowiadających o swojej pracy i stosowanych metodach – wyjaśnia prezes „Niebieskiego Skarbu”.

Więcej o Konferencji w art. „Podsumowanie Konferencji o autyzmie”

Przed i w trakcie Konferencji prowadzony był kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA. Swoją ofertę publikacji z zakresu autyzmu przedstawiła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka ze Słupska i jej filia w Lęborku.

Ostatnim elementem Dni Autyzmu była Msza Św. w Sanktuarium Św. Jakuba Ap. w intencji osób z autyzmem i ich rodzin. Wieczorem budynek lęborskiego Muzeum został podświetlony na niebiesko.

Patronat:
Starosta Lęborski
Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum autyzmu „Niebieski Skarb”
Fundacja Komitte fur Nothilfe
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Muzeum w Lęborku
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego

Dodaj komentarz

Przewiń na górę