Podsumowanie Konferencji o autyzmie

1 kwietnia 2016 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku już po raz trzeci w ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim odbyła się Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. W bezpłatnej dla uczestników Konferencji udział wzięło ponad stu rodziców, nauczycieli, terapeutów pracujących z osobami z autyzmem z terenu Lęborka, powiatu lęborskiego, a także co nas cieszy goście spoza powiatu.

– Program konferencji był napięty, a do Lęborka udało nam się zaprosić osoby z praktyką i umiejętnością przekazywania wiedzy i zawodowych doświadczeń. Słuchać takich pasjonatów pracy było wielką przyjemnością – podsumowuje konferencje Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wśród prelegentów oprócz gości z zewnątrz były też osoby działające w naszym powiecie. To dla nas ważne by pokazywać możliwości z jakich można skorzystać tu, na miejscu.

Przed i w trakcie Konferencji prowadzony był kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA. Swoją ofertę publikacji z zakresu autyzmu przedstawiła  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka ze Słupska i jej filia w Lęborku.

Spotkanie o autyzmie otworzyła wicestarosta Powiatu Lęborskiego Elżbieta Godderis i Sekretarz Lęborka Marian Kurzydło. Następnie prezes „Niebieskiego Skarbu” A. Pujsza-Pomorska przedstawiła ostatni rok działalności Stowarzyszenia i plany na kolejne lata.

Najważniejsze były jednak wystąpienia prelegentów. Najnowsze polskie i zagraniczne badania w zakresie diagnozy i leczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu przedstawiła Renata Wodzisławska-Trzcińska, lekarz medycyny –  specjalista neonatolog, specjalista pediatrii, anestezjolog z Oddziału Neonatologii i Pediatrii  Szpitala w Bytowie. Prowokacyjny tytuł wykładu „Autyzm. Stan umysłu czy choroba?” stał się pretekstem to opowiedzenia o przyczynach autyzmu z punktu widzenia psychologów, neurologów, genetyków, epigenetyków, immunologów czy gastrologów oraz do przedstawienia rezultatów najnowszych badań klinicznych leków czy trendów w inżynierii genetycznej, która staje się szansą dla osób z autyzmem.

„Hipoterapia – rola konia w terapii osób z autyzmem” to tytuł prezentacji Grzegorza Tuszyńskiego, właściciela ośrodka „KONICZYNKA – hipoterapia i jazda konna” z podlęborskiej Krępy Kaszubskiej. W Ośrodku prowadzona jest terapia dzieci z autyzmem. Profesjonalna przekazana wiedza o przebiegu, zaletach ale też przeciwwskazaniach hipoterapii, wsparta długoletnią praktyką i pasją była wciągająca.

Czy, a jeżeli tak to czym różni się Zespół Aspergera u chłopców i dziewcząt? Na tak postawione pytanie starała się odpowiedzieć Elżbieta Górska, mgr pedagogiki specjalnej, absolwentka Studium Pomocy Dzieciom Autystycznym i ich Rodzinom „SYNAPSIS”, socjoterapeutka, od 23 lat nauczyciel w SOSW im. UNICEF w Słupsku (specjalizacja ASD) i od  5 lat prowadząca zajęcia socjoterapeutyczne z uczniami z zespołem Aspergera w szkołach ogólnodostępnych w Słupsku. Wykład  „Moje doświadczenia w pracy socjoterapeutycznej z nastolatką z zespołem Aspergera w gimnazjum” był pasjonującym spotkaniem z kobiecym Aspergerem, jak się okazało tak różnym od tego znanego u chłopców. Ciekawe spostrzeżenia podparte naukową wiedzą wciągnęły widownie, a prezentacja znacznie przedłużyła się w czasie.

Co dla dzieci z autyzmem robi się na naszym terenie? Jedno z działań zaprezentowała Danuta Rybak, dyrektor SOSW im. Janusza Korczaka w Lęborku. „Oferta edukacyjna dla uczniów z autyzmem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lęborku” pozwoliła zapoznać się z funkcjonowaniem nowo powstałej (od września 2015) klasy podstawowej dla dzieci z autyzmem.

Finałem Konferencji był „energetyczna” prezentacja „Arteterapia jako jedna z metod pracy z dzieckiem z autyzmem” przybliżającą te formę terapii, także w formie praktycznej. Jak tanio, prosto i szybko przygotować możemy pomoce do pracy z dzieckiem pokazała Izabela Tatarczuk, pedagog przedszkolny i opiekuńczo-wychowawczy, oligofrenopedagog, surdo- i tyflopedagog, terapeuta, nauczyciel plastyki oraz kulturoznawstwa, animator edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, nauczyciel wychowania fizycznego i sportu osób upośledzonych umysłowo oraz instruktor sportu osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy otrzymali zaświadczenia o udziale w Konferencji i obietnicę, że za rok spotkamy się znowu. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Przewiń na górę