Niebieska fala. Dzień Autyzmu w szkołach

Wydarzenia związane ze Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie to temat w który coraz częściej angażują się szkoły czy przedszkola z naszego terenu. W roku 2016 wyjątkowo niebieską gminą były Cewice gdzie we wszystkich (!) publicznych i niepublicznych placówkach animowane były działania związane z tematyką autyzmu. Uczniowie i nauczyciele założyli niebieskie elementy ubioru, odbyły się lekcje o autyzmie i inne działania. Wiele działo się też w gminie Łęczyce m.in. w szkołach podstawowych w Brzeźnie Lęborskim i Bożympolu.

Wszystkie te działania są bardzo cenne. Badania pokazują, że to właśnie w szkołach dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają największy kontakt z rówieśnikami, bywa że jedyny. Dlatego ważne są działania popularyzujące ten trudny temat i to nie tylko wśród uczniów i nauczycieli, ale też pośrednio wśród rodziców. W szkołach funkcjonuje coraz więcej dzieci z autyzmem czy Zespołem Aspergera. Nie jest im łatwo.

Nasze Stowarzyszenie od początku swojej działalności prowadzi działania informacyjne i promocyjne w placówkach oświatowych. Tak było też w tym roku. Do przedszkoli, szkół, urzędów gmin, GOPS-ów, domów kultury skierowaliśmy ponad 150 pism i zaproszeń do udziału w wydarzeniach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Wszystkie placówki w powiecie lęborskim, gminie Linia, Łęczyce oraz w części w gminy Potęgowo, Czarna Dąbrówka czy Sierakowice otrzymały plakaty i inne informacje o nadchodzącym Dniu Autyzmu. Nasze działania wychodzą więc znacznie poza powiat lęborski i odbierane są bardzo pozytywnie.

Poniżej prezentujemy działania z gminy Cewice i Łęczyce do których udało nam się dotrzeć. Gratulujemy inicjatywy!

Dodaj komentarz

Przewiń na górę