Podsumowanie roku 2020 „Niebieskiego Skarbu”

To był trudny rok dla wszystkich w którym wsparcie i wspólne działanie było szczególnie potrzebne. Z powodu pandemii koronawirusa część działalności Stowarzyszenia przeszła do wirtualnej sieci. Tak było m.in. z Grupą Wsparcia „Niebieska Dłoń” skupiającą rodziców i opiekunów osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Grupa moderowana przez psychologa Ludwikę Kordę spotykała się w trybie zdalnym. W podobnej formie realizowane były zajęcia z socjoterapii dla 8 młodych osób (dzieci i młodzież) z autyzmem.

Ważnym elementem działalności „Niebieskiego Skarbu” było dofinansowanie ponad tysiąca godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem, organizacja warsztatów i szkoleń, aktywna Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń”, skuteczna kampania 1% „Niebiescy Bohaterowie”, czy działania integrujące rodziny i środowisko dotknięte problemem autyzmu. W grudniu na terenie Lęborka stanął pierwszy pojemnik w kształcie serca na nakrętki.

Najważniejsze liczby

Dokładnie 457 godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem sfinansowało w roku 2020 Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” w ramach  projektu „Autyzm nie jesteś sam” dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i PFRON. Jeszcze więcej godzin zajęć dla podopiecznych – dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu sfinansowano z 1% podatku i innych wpłat przekazanych na „Niebieski Skarb”.

– O pomoc w sfinansowaniu zajęć terapeutycznych i rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to rzeczy o które najczęściej pytają rodzice dzieci z autyzmem – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Z powodu pandemii, szczególnie w pierwszym półroczu nasi podopieczni mieli ograniczony dostęp do terapii, nie funkcjonowały też szkoły. W kolejnych miesiącach sytuacja się ustabilizowała. W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki dzieci i młodzież z autyzmem pozbawione byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Nie ma miesiąca byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Musimy walczyć, by przy pomocy specjalistów dzieci, a potem dorośli były jak najbardziej samodzielni.

Od 3 i pół roku w siedzibie Stowarzyszenia, a teraz w formie on-line prowadzone są zajęcia terapeutyczne – socjoterapia dla wysoko funkcjonujących uczniów z Zespołem Aspergera. W cotygodniowych zajęciach dla chłopców i dziewcząt  w roku szkolnym 2020/2021 uczestniczy 8 osób – 3 w grupie młodszej (10-13 lat) i 5 w starszej (14-18 lat).

Na koniec roku 2020 pod opieką „Niebieskiego Skarbu” było 28 osób (głównie dzieci) z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Liczba członków Stowarzyszenia wynosi 55 osób.

Trzecia edycja „Niebieskich Bohaterów”

Wymierne wsparcie finansowe w zakresie terapii zapewniają środki pozyskane z 1%. Służyła temu trzecia odsłona kampanii „Niebiescy Bohaterowie”. Dzieci z „Niebieskiego Skarbu” uczestniczyły w profesjonalnej sesji fotograficznej w Studiu Małgorzaty Prochowskiej. Było to dla nich wielkie przeżycie! Dla nas te dzieci są bohaterami. Codzienne czynności, które nam przychodzą z łatwością, dla nich często są wyzwaniem. Kampania miała zachęcić podatników do przekazywania swojego 1% by pomóc Niebieskim Bohaterom rozwijać swoje supermoce. Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia i ich rodzin, wolontariuszy oraz wielu ludzi dobrej woli za rok 2019 udało się zebrać 56.297,50 zł, tj. prawie 7 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Wszystkie te środki pozwalają budować lokalny system wsparcia dla osób z autyzmem.

– Akcja „Niebiescy Bohaterowie” to nasz wielki sukces i rozpoznawalna marka. Pozytywny przekaz, skuteczna promocja, także za sprawą specjalnej strony internetowej www.niebiescybohaterowie.pl przekuło się na sukces zbiórki. A przecież po drodze była pandemia koronawirusa, która pokrzyżowała wiele planów. W naszym przypadku wprowadziliśmy plan B i był on skuteczny – podsumowuje akcje wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” Emilia Wolska.Bardzo dziękuję wszystkim podatnikom, którzy zdecydowali się przekazać swój 1 procent podatku na „Niebieski Skarb”. Było ich dokładnie 861. Zapewniam, że dobrze i racjonalnie wykorzystamy te pieniądze.

Warsztatowo o muzykoterapii  i zachowaniach trudnych

W lutym w siedzibie Stowarzyszenia odbyły się kreatywne i inspirujące warsztaty w rytmie muzyki pt. „Muzykoterapia dzieci ze spektrum autyzmu – stymulacja umiejętności komunikacyjnych”. Poprowadziła je pochodząca z Lęborka, a dziś pracująca na terenie Wrocławia specjalista muzykoterapii Natalia Bury. W czasie spotkania 16 uczestników (rodzice dzieci z autyzmem lub nauczyciele pracujący z autystami) z „Niebieskiego Skarbu” w tym kilku pedagogów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku zapoznali się w praktyczny i energiczny sposób z możliwościami technik muzykoterapii w pracy z dziećmi ze spektrum z wykorzystaniem profesjonalnych instrumentów muzycznych. Prowadząca wyświetliła też kilkanaście materiałów wideo pokazujących jej pracę i postępy podopiecznych.

Uczestnicy warsztatów poznali aktywne techniki muzykoterapii, elementy MT kreatywnej, wartość MT grupowej oraz szanse jakie niesie MT indywidualna we wspieraniu osób ze spektrum. Poznali proste muzyczne narzędzia, którymi będą mogli sami rozwijać potencjał dzieci, a przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, społeczne, wspólnego pola uwagi, nazywania emocji, itp.

Z kolei we wrześniu udało się zorganizować dla 15 osób bezpłatne szkolenie-warsztaty „Sytuacje trudne w autyzmie”. Siedmiogodzinne szkolenie przeprowadziła mgr Agnieszka Drabata, nauczyciel dyplomowany, wychowawca w klasach dla uczniów z autyzmem w SP nr 7 w PZKS w Wejherowie, asystent w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w pracy z osobami z autystycznego spektrum zaburzeń, terapeuta integracji sensorycznej, przez wiele lat członek zespołów wczesnego wspomagania rozwoju.

Uczestnicy zapoznali się z szeroką tematyką trudnych zachowań osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz metodami zapobiegania takim zachowaniom. Nie zabrakło ćwiczeń praktycznych, pracy w mniejszych grupach, dyskusji, omawiania przypadków zgłaszanych przez uczestników i szukania rozwiązań. Szkolenie zostało dofinansowane ze środków Wojewody Pomorskiego.

Z powodu pandemii obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie odbył się wyjątkowo tylko w wirtualnej formule.

Ferie na niebiesko i wycieczka do dinozaurów

W ferie zimowe w siedzibie „Niebieskiego Skarbu po raz kolejny odbyły się „Niebieskie Ferie” czyli cykl zajęć dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzeństwa. Popołudniami w siedzibie Stowarzyszenia przez dwa tygodnie stycznia prowadzone były animacje, gry i zabawy, podczas których dzieci i rodzice wykonywali np. upominki z masy solnej,  świeczniki, malowały pejzaż czy poznawali nowe gry planszowe. W ramach spotkań prowadzonych przez terapeutę zajęciowego i animatorkę Ewę Bloch odbył się także Bal Karnawałowy dla dzieci oraz Dzień Babci i Dziadka na który zaproszono seniorów.

– Myślę że dzieci i rodzice byli zadowoleni z przygotowanej przez nas oferty. Świadczyła o tym frekwencja i uśmiech na twarzach małych i dużych. To kolejny rok w którym dzięki środkom Urzędu Miejskiego w Lęborku możemy organizować w ten sposób czas wolny naszym podopiecznym – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Na feryjnych zajęciach odwiedzały nas wolontariuszki z Turcji i Gruzji przebywające w Lęborku w ramach programu Erasmus+. Mogliśmy poznać ich kraje, obyczaje, nauczyły nas też tańca.

W roku 2020 z powodu COVID-19 wycieczki i integracyjne spotkania zostały mocno ograniczone. Udało się jednak pod koniec sierpnia znaleźć rozwiązanie by miło, bez tłoku spędzić czas i się spotkać. 29 sierpnia każdy własnym transportem dotarł do Parku Rozrywki „ŁEBA PARK” gdzie na świeżym powietrzu z licznymi atrakcjami spędziliśmy wiele godzin. Wyjazd integracyjny dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin udał się wyśmienicie, a został dofinansowany przez PFRON za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku.

#Gaszynchallenge, dar od „Zatoki Aniołów” i serce na nakrętki

Ekipa „Niebieskiego Skarbu” podjęła też wyzwanie rzucone przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Lęborku oraz Przedszkole nr 6 w charytatywnej akcji #Gaszynchallenge. W ciągu 48 godzin od nominacji wykonaliśmy 10 pompek lub przysiadów dokumentując to filmikiem, zebraliśmy pieniądze, wpłaciliśmy datek dla chorej Tosi i nominowaliśmy do tej pięknej i ważnej akcji kolejne trzy ekipy.

20 czerwca 2020 roku „niebieską ekipą” odwiedziliśmy Łebę. To tam, przy ulicy Kościuszki 35 tydzień wcześniej otworzyła się restauracja Zatoka Aniołów Właścicielka lokalu cały utarg z dnia otwarcia postanowiła przekazać na rzecz naszego Stowarzyszenia. To był naprawdę konkretny przelew za który gorąco podziękowaliśmy Pani Julii i jej załodze.

W listopadzie na rogu Staromiejskiej i Targowej stanęło pierwsze serce na nakrętki. Pojemnik w kształcie serce został zakupiony ze zbiórki zorganizowanej przez nieformalną grupę Pomagamy Lębork. W roku 2020 zapełnił się on już dwukrotnie wzmacniając prowadzoną od lat zbiórkę nakrętek przez Stowarzyszenie.

Miły prezent w grudniu zrobili nam uczniowie 7 i 8 klasy Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie. W ramach szkolnego wolontariatu wykonali oni własnoręcznie kartki Bożonarodzeniowe. Piękne, oryginalne i wykonane z sercem niebieskie kartki wysłaliśmy do instytucji i osób współpracujących z naszym Stowarzyszeniem oraz jako podziękowanie za przekazanie 1% podatku.

Dodaj komentarz

Przewiń na górę