Socjoterapia w trybie zdalnym

Rok w szkolny 2020/2021 jest czwartym rokiem w którym Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” prowadzi grupowe zajęcia z socjoterapii dla wysoko funkcjonujących uczniów w autyzmem. Są one potrzebne szczególnie teraz, gdy młodzi ludzie całe dnie spędzają w domu i brakuje im kontaktów społecznych. Z powodu pandemii koronawirusa i niemożności spotkań osobistych zajęcia zostały przerwane w marcu. Wróciły one w listopadzie w trybie zdalnym.

Najważniejsze, że formuła zajęć mimo pewnych ograniczeń przypadła uczestnikom do gustu o czym świadczy m.in. niemal stuprocentowa frekwencja.

W cotygodniowych zajęciach dla chłopców i dziewcząt uczestniczy 8 osób – 3 w grupie młodszej 10-13 lat i 5 w starszej 14-18 lat.

– Po tak długim czasie okazało się, że forma zdalna jest również do przyjęcia przez uczestników i bardzo się cieszę z tych spotkań i pracy jaką wspólnie wykonujemy – mówi prowadząca zajęcia Brygida Polaszek, mgr pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, z dodatkowymi kwalifikacjami z zakresu Terapii pedagogicznej, Socjoterapii, Mediacji czy Treningu Zastępowania Agresji. – W grupie młodszej pracujemy nad emocjami, ich rozpoznawaniem i identyfikowaniem, staramy się angażować do pracy w grupie i poznawaniu siebie. Dzieci dobrze i sprawnie pracują zdalnie, angażują się do zadań. Grupa starsza bez trudności weszła w tę formę pracy. Okazało się, że zatęskniliśmy wszyscy za naszymi rozmowami i rozważaniami nad różnymi tematami zaczerpniętymi z życia. Grupa zna się dobrze, jest zgrana, chętnie i z dużym zapałem pracuje, wszyscy są bardzo aktywni. Miło było usłyszeć, że niektórzy „z niecierpliwością czekali na wznowienie zajęć”. Wszyscy zmienili się, dojrzeli. Praca zdalna jest zupełnie w innym wymiarze, ale nawiązane wcześniej relacje, przyjaźnie między Nami, uczestnikami powodują, że jest to dobrze spędzony wspólny czas.

Grupowa socjoterapia dla dzieci młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w większości finansowana jest ze środków pozyskanych przez organizację z tzw. „1 procenta”. To jedyne takie zajęcia na terenie Powiatu Lęborskiego.

Dodaj komentarz

Przewiń na górę