Muzykoterapia stymuluje umiejętności komunikacji – warsztaty

To był bardzo kreatywnie i inspirująco spędzony czas w rytmie muzyki. W sobotę 29 lutego 2020 roku nasze Stowarzyszenie zorganizowało ponad 4-godzinne warsztaty pt. „Muzykoterapia dzieci ze spektrum autyzmu – stymulacja umiejętności komunikacyjnych”. Poprowadziła je pochodząca z Lęborka, a dziś pracująca na terenie Wrocławia specjalista muzykoterapii Natalia Bury – www.musiccare.com.pl

W czasie spotkania 16 uczestników (rodzice dzieci z autyzmem lub nauczyciele pracujący z autystami) z „Niebieskiego Skarbu” w tym kilku pedagogów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku zapoznali się w praktyczny i energiczny sposób z możliwościami technik muzykoterapii w pracy z dziećmi ze spektrum z wykorzystaniem profesjonalnych instrumentów muzycznych. Prowadząca wyświetliła też kilkanaście materiałów wideo pokazujących jej pracę i postępy podopiecznych.

Pani Natalia Bury ukończyła m.in. Pedagogikę Wychowawczą na Uniwersytecie Wrocławskim i muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na co dzień pracuje w gabinecie muzykoterapii we Wrocławiu oraz z osobami upośledzonymi w umysłowo w ośrodku w Namysłowie.

Do Lęborka p. Natalia przywiozła wachlarz ciekawych brzmieniowo perkusjonaliów, życzliwych dla amatorów muzyki jak kalimby, chimesy, bębny, marakasy, bęben morski, dzwonki goldonowskie, guiro, cabasa, kastaniety… i wiele innych. Warsztaty w muzykoterapii w praktyce była dawką pozytywnych wibracji i pokazaniem jak zabawa z muzyka może być motywacją do komunikacji.

Uczestnicy warsztatów poznali aktywne techniki muzykoterapii, elementy MT kreatywnej, wartość MT grupowej oraz szanse jakie niesie MT indywidualna we wspieraniu osób ze spektrum. Poznali proste muzyczne narzędzia, którymi będą mogli sami rozwijać potencjał dzieci, a przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, społeczne, wspólnego pola uwagi, nazywania emocji, itp.

Zostało też nam coś na pamiątkę spotkania. W prezencie do naszej biblioteczki otrzymaliśmy książkę z dedykacją pt. „Znaczenie technik muzykoterapeutycznych we wsparciu rozwoju dziecka z autyzmem” autorstwa Sary Knapik-Szwedy.

Miła atmosfera, wielka pasja Pani Natalii i praktyczne ćwiczenia były przyjemnością i wielką dawką uśmiechu. Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Przewiń na górę