Uroczystość I Komunii Świętej dla dzieci z autyzmem

„Bóg kocha mnie takiego, jakim jestem. Raduje się każdym moim gestem. Alleluja…, Boża radość mnie rozpiera”  m.in. tymi słowami piosenki modliły się 1 czerwca w Dzień Dziecka dzieci w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku podczas wyjątkowej, kameralnej uroczystości I Komunii Świętej dla dzieci z autyzmem.

Inicjatywa zorganizowania specjalnej uroczystości komunijnej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu po raz pierwszy pojawiła się w lutym 2018 roku podczas spotkania naszej Grupy Wsparcia „Niebieska Dłoń” z Panią Izabelą Bugałą, katechetką ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Od września ub. r. siedmiu uczniów z klas autystycznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku oraz trójka dzieci z innych szkół co miesiąc przygotowywała się w kościele i salce domu parafialnego do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej. Aktywne przygotowania prowadzone były też na lekcjach religii. W ramach przygotowań dzieci poznawały kościół, konfesjonał, plan Mszy Św. i jej znaczenie, czy przyjmowanie komunikantu.
Dzień przed uroczystością odbyła się spowiedź, w tym dla dzieci nie mówiących. Sakrament Komunii Św. przyjęło 7 chłopców i 3 dziewczynki, także spoza Lęborka, piątka z nich to podopieczni Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”.

Piękna uroczystość uwzględniająca wymagania i ograniczenia dzieci z autyzmem nie byłaby możliwa bez zaangażowania katechetki z SOSW Izabeli Bugała, otwartości Ojców Franciszkanów w tym proboszcza Romana Zioły i ojca Kamila Średnickiego, który z cierpliwością i wrażliwością przygotowywał dzieci do tego wyjątkowego dnia i poprowadził komunijną Mszę Św.

Uczestnicy Mszy w tym dzieci modliły się pieśniami. Pomagał im w tym na gitarze Tadeusz Pirycki wraz z dziewczynkami ze scholi. Z kolei nieobecna Monika Kozłowska przez wiele miesięcy przygotowywała muzycznie dzieci na sobotnich mszach.

Godzinna uroczystość wypadła zgodnie z planem, dzieci ze zrozumieniem i wyjątkowym spokojem przyjęły Sakrament, a rodzice i goście nie kryli wzruszenia. W wielu oczach pojawiły się łzy… Tak, to był wyjątkowy Dzień Dziecka.

Msza Komunijna dla dzieci z autyzmem to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście, warto ją kontynuować. Często to jedyna formuła w której dzieci z ograniczeniami z jakim łączy się autyzm mogą przyjąć Sakrament I Komunii Świętej. To idea warta naśladowania.

Dodaj komentarz

Przewiń na górę