Dni Autyzmu 2019 [PODSUMOWANIE]

To był niebieski tydzień w Powiecie Lęborskim! Pokaz filmu „Portrety emocji”, bijąca rekordy zainteresowania Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” oraz niebieski Marsz dla Autyzmu ulicami miasta z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” to najważniejsze punkty trwającego od 2 do 6 kwietnia Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”.

Hymnem Dni Autyzmu była z werwą zaśpiewana przez 10-letniego Oskara piosenka „Wuchta Wiary” Arki Noego. Zrealizowane w studiu nagrań przy GOK w Nowej Wsi Lęborskiej nagranie cieszyło się wielkim zainteresowaniem w świeci i promowało kwietniowe wydarzenie.

Finałem Dni Autyzmu był przemarsz 6 kwietnia br. niebieskiego korowodu ulicą Staromiejską na plac Pokoju. Wspólny przemarsz z transparentem „Autyzm – poznaj zanim ocenisz” miał symbolizować solidarność z osobami z autyzmem. 2 kwietnia na całym świecie obchodziliśmy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Podczas finału marszu na placu Pokoju z udziałem władz miasta i powiatu dzieci w ramach integracji odtańczony został taniec Pszczółki Mai. Rozdano także nagrody w konkursie plastycznym dla przedszkolaków „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.

– Po raz szósty w naszym powiecie zorganizowaliśmy Dni Autyzmu – przypomina Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu”. – Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje. Temat ten pokazujemy w wielu wymiarach, a z przekazem wychodzimy daleko poza granice powiatu lęborskiego. Odważnie korzystamy z mediów społecznościowych co pozwala dotrzeć z przekazem do wielu ludzi.

Tradycją lęborskich Dni Autyzmu jest bezpłatny pokaz w kinie „Fregata” filmu nawiązującego do tej tematyki. W tym roku był do godzinny dokument nakręcony w USA przez polskiego reżysera Sławomira Grünberga pt. „Portrety emocji”.

Rekordową frekwencję miała już po raz szósty organizowana w Lęborku bezpłatna konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Do sali audiowizualnej ZSM-I przybyło 170 osób nie tylko z Lęborka i okolic ale też z całego Pomorza. Wśród uczestników były osoby z Trójmiasta, Rumi, Redy, Wejherowa, Chojnic, Słupska czy nawet Koszalina. Większość z nich związana była z oświatą, ośrodkami terapeutycznymi czy administracją. Nie zabrakło też oczywiście rodziców osób z autyzmem.
– To było wyjątkowe spotkanie z ciekawymi osobowościami. Do Lęborka zaprosiliśmy m.in. wykładowcę, trenera, autora popularnego bloga „Asperger i życie z zespołem Aspergera” Krzysztofa Tokarskiego. O autyzmie od środka, czyli jak osoba z autyzmem widzi, myśli, czuje i postrzega opowiedziała też Alicja Hińcza. – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Tradycyjnie podczas ponad 3-godzinnego spotkania pokazaliśmy także nasze lokalne działania na rzecz osób z zburzeniami ze spektrum autyzmu i system wsparcia jakie wdraża m.in. nasze Stowarzyszenie. Bardzo pozytywnie oceniam frekwencję, znak, że nasze działania, program spotkania z autyzmem wzbudza zainteresowanie i jest potrzebne. To wszystko zasługa członków naszego Stowarzyszenia zaangażowanych społecznie w organizację Dni Autyzmu.

– Bardzo się cieszę, że mamy w Lęborku takich wspaniałych ludzi, jak członkowie „Niebieskiego Skarbu” – mówił podczas otwarcia konferencji Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski – Umiejętność dzielenia się ciepłem, empatią i wsparciem udowadnia, że wiele murów można pokonać działając wspólnie i z determinacją. Jako przedstawiciel powiatowej administracji, pragnę zapewnić, że wszelkie działania na rzecz niwelowania barier, zyskają naszą przychylność i będziemy je wspierać.
Organizatorom konferencji pogratulował również Marian Kurzydło, sekretarz Miasta Lęborka – To dobrze, że jest tu państwa coraz więcej, że temat spektrum autyzmu przestaje być tematem jakkolwiek obcym, a jest tym o czym potrafimy i chcemy rozmawiać – mówił M. Kurzydło.
– Istnieje bardzo dobra współpraca Stowarzyszenia „Niebieski Skarb” z samorządem wojewódzkim – mówiła Bożena Ugowska, główny specjalista Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim – Mieszkańcom Lęborka można pogratulować, że mają na swoim terenie tak prężnie działające stowarzyszenie, ludzi z tak ogromnym potencjałem i wolą działania, odnoszących w tym działaniu znaczące sukcesy.

Podczas konferencji prowadzony był kiermasz publikacji specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA oraz stoisko informacyjne Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, Filia w Lęborku. Podsumowanie Konferencji w artykule „Praktyka Wiedza Pasja. Podsumowanie konferencji o autyzmie” – TUTAJ

6 kwietnia miejskim deptakiem – ulicą Staromiejską przeszedł niebieski Marsz dla Autyzmu. To znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Podczas jego finału na placu Pokoju rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla przedszkolaków „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac w 3 kategoriach: dzieci 3-4 lata, 5-7 lat oraz dzieci niepełnosprawne. Ostatnia kategoria była po raz pierwszy. Chcemy w ten sposób uaktywnić i docenić dzieci, które muszą włożyć więcej pracy i wysiłku w plastyczną działalność. Prace napłynęły z 15 placówek a nagrodami rzeczowymi i dyplomami nagrodzonych zostało 19 dzieci oraz ich opiekunowie. Wyniki konkursu i galeria zwycięskich prac w artykule „Podsumowanie konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Edycja 2019” – TUTAJ

Ostatnim wydarzeniem Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim była Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu oraz ludzi, którzy ich wspierają.

Zobacz także informację z wizyty z niebieskimi wstążeczkami u władz miasta i powiatu – TUTAJ

Patronat:
Starosta Lęborski
Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego

Dodaj komentarz

Przewiń na górę