Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim 30 marca – 2 kwietnia 2017

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach Światowych Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim w dniach od 30 marca do 2 kwietnia 2017 roku.

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele różnorodnych wydarzeń związanych z coraz częściej występującymi, szczególnie u dzieci zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia.

Co proponujemy w 2017 roku mieszkańcom powiatu lęborskiego i nie tylko?

W czwartek 30 marca w kinie „Fregata” bezpłatnie wyświetlony zostanie film dokumentalny  „Życie animowane”. Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści dziennikarza i laureata Pulitzera Rona Suskinda. Więcej o nagradzanym dokumencie w recenzji filmowej „Życie animowane. Mocniejsze od Rain Mena”

Kolejnym punktem Dni Autyzmu będzie coraz popularniejsza Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma charakter otwarty, a udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Konferencja rozpoczyna się w piątek 31 marca 2017 r. o godz. 12 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1. Warto pojawić się tam wcześniej. Przed i w trakcie Konferencji prowadzony będzie kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA.

– W tym roku poszerzyliśmy program konferencji. Wydłużyła ona nam się o kolejne punkty, zachowując przy tym bezpłatny i masowy wymiar – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wśród prelegentów oprócz gości z zewnątrz będą też osoby działające w naszym powiecie. To dla nas ważne by pokazywać możliwości z jakich można skorzystać tu, na miejscu.

Ze szczegółowym programem Konferencji oraz sylwetkami prelegentów można się zapoznać TUTAJ

Finałem obchodów będzie Marsz dla Autyzmu 1 kwietnia. Niebieski korowód wyruszy o godz. 17 spod Galerii DELFINO przy ul. Staromiejskiej i przejdzie na Plac Pokoju. Tam po części oficjalnej i artystycznej rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny na plakat dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.

Ostatnim wydarzeniem soboty będzie 1 kwietnia o godz. 18 Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu.

Dla Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” będzie to czwarty rok organizacji dużego wydarzenia w Powiecie Lęborskim. Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” zwraca uwagę, że wiele działań dotyczących Dni Autyzmu prowadzone jest na terenie szkół. – Początek kwietnia to wiele oddolnych inicjatyw w szkołach i przedszkolach. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, a 2 kwietnia noszą niebieskie wstążeczki – symbol solidarności z osobami autystycznymi czy zakładają niebieskie rzeczy. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo na problem autyzmu, bo takich osób jest coraz więcej. Większość to dzieci i młodzież. Uczęszczają one do szkół masowych i zmagają się z wieloma problemami. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje.   

Ważną rolę edukacyjna pełni spot promocyjny nagrany w Przedszkolu nr 9 w Lęborku. Przedszkolaki z grupy integracyjnej doskonale pokazały, że wiedzą co to autyzm i że nie przeszkadza on w zabawie i w funkcjonowaniu w grupie.

Dla dzieci z „Niebieskiego Skarbu” oraz ich rodzin wyjątkowy będzie 2 kwietnia. Klub Pogoń Lębork zaprosił wszystkich na mecz III ligi Pogoń – Górnik Konin. Dzieci z autyzmem oraz ich rodzeństwo wyprowadzą zawodników obu drużyn na boisko, a następnie będą kibicować drużynie z Lęborka. Dla wielu będzie to pierwsza wizyta na stadionie.

Wieczorem, 2 kwietnia br. rozświetlony na niebiesko zostanie też budynek Muzeum w Lęborku.

Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim:

 

30 marca 2017  (czwartek)

g. 18  „Życie animowane” film fabularny prod. Francja, USA , bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku

31 marca 2017 (piątek)

g. 12 Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)

1 kwietnia 2017 (sobota)

g. 17  Marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu  (spotykamy się na ul. Staromiejskiej przy Galerii DELFINO)

g. 17.30  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” (Plac Pokoju)

g. 18  Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu (Sanktuarium św. Jakuba)

2 kwietnia 2017 (sobota)

wieczorem – Symboliczne rozświetlenie budynku Muzeum w Lęborku na niebiesko

 

Patronat:
Starosta Lęborski
Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum autyzmu „Niebieski Skarb”
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Muzeum w Lęborku
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku
Fundacja Komitte Nothilfe z Limburga

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego

Dodaj komentarz

Przewiń na górę