2-6 kwietnia 2019 Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim [PROGRAM]

Zapraszamy do aktywnego udziału w wydarzeniach w 6. edycji Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim w dniach 2-6 kwietnia 2019.

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele różnorodnych wydarzeń związanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i lokalne obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie obchodzonego na całym świecie 2 kwietnia.

Jakie wydarzenia przygotowaliśmy w kwietniu?

Od 2 kwietnia ruszamy do szkół z akcją edukacyjną pokazującą czym jest autyzm. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości pokażemy jak odczuwają świat takie osoby.

W środę 3 kwietnia w kinie „Fregata” bezpłatnie wyświetlony zostanie film dokumentalny  prod. USA „Portrety emocji”. Film polskiego reżysera Sławomira Grünberga opowiada historię Jonathana z zdiagnozowanym autyzmem. Odnalazł on własny sposób na wyrażanie swoich emocji i komunikowanie się ze światem – tworzy intrygujące, pełne ekspresji obrazy.

„Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” to tytuł Konferencji już po raz szósty organizowanej w ramach Dni Autyzmu przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma charakter otwarty, udział w nim jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Konferencja rozpoczyna się w piątek 5 kwietnia 2019r. o godz. 12 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1. Warto pojawić się tam wcześniej. Przed i w trakcie Konferencji prowadzony będzie kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA.

– To powinno być wyjątkowe spotkanie z ciekawymi osobowościami. Do Lęborka zaprosiliśmy m.in. wykładowcę, trenera, autora popularnego bloga „Asperger i życie z zespołem Aspergera” Krzysztofa Tokarskiego. O autyzmie od środka, czyli jak osoba z autyzmem widzi, myśli, czuje i postrzega opowie Alicja Hińcza. Oczywiście program konferencji jest o wiele bogatszy  – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Tradycyjnie podczas ponad 3-godzinnego spotkania pokażemy nasze lokalne działania na rzecz osób z zburzeniami ze spektrum autyzmu i system wsparcia jakie wdraża m.in nasze Stowarzyszenie.

Ze szczegółowym programem Konferencji oraz sylwetkami prelegentów można się zapoznać TUTAJ

Finałem obchodów będzie Marsz dla Autyzmu – 6 kwietnia. Niebieski korowód – symbol solidarności z osobami z autyzmem wyruszy o godz. 17 spod Galerii DELFINO przy ul. Staromiejskiej i przejdzie na Plac Pokoju. Tam po części oficjalnej rozstrzygnięty zostanie cieszący się zawsze dużym zainteresowaniem konkurs plastyczny dla przedszkolaków „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.

Ostatnim wydarzeniem soboty będzie 6 kwietnia o godz. 18 Msza Św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu.

Dla Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” będzie to szósty rok organizacji dużego wydarzenia w Powiecie Lęborskim. – Najbardziej nas cieszą własne inicjatywy na Dni Autyzmu podejmowane w szkołach, przedszkolach czy instytucjach – mówi Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu”. – Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, odbywają się pogadanki na ten temat czy lekcje o autyzmie. Dni Autyzmu mają przypomnieć, że wśród nas żyją osoby z takimi problemami i pokazać, że musimy tym osobom i ich rodzinom pomagać. Staramy się pokazywać jak możemy to zrobić. Z przekazem wychodzimy daleko poza granice powiatu lęborskiego, nasze wydarzenie ma już swoją markę w regionie.

Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim:

 

3 kwietnia 2019  (środa)

g. 18  „Portrety Emocji” film dokumentalny, prod. USA, bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku

5 kwietnia 2019 (piątek)

g. 12 Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)

6 kwietnia 2019 (sobota)

g. 17  Marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu  (spotykamy się na ul. Staromiejskiej przy Galerii DELFINO)

g. 17.30  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” (Plac Pokoju)

g. 18  Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu (Sanktuarium św. Jakuba)

Patronat:
Starosta Lęborski
Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego

Dodaj komentarz

Przewiń na górę