Galeria Katowicka ma pierwszy pokój wyciszeń dla osób z autyzmem

Głośna muzyka i komunikaty, migające ekrany, agresywne reklamy to codzienność centrów handlowych czy dużych sklepów. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czują się w takich warunkach, przy tylu różnych bodźcach niekomfortowo. Bywa, że rezygnują z wizyty w takich miejscach lub wykazują trudne zachowania, co ogranicza i wyklucza ich z codziennego życia.

Handlowcy szukają na to receptę. Pod koniec ubiegłego roku w Galerii Katowickiej otwarto Pokój wyciszeń oraz inne rozwiązania przyjaznych osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Pokój Wyciszeń jest przeznaczony dla osób, które wymagają czasowego odreagowania napięć w wyniku niesprzyjających okoliczności, czyli zbyt dużej ilości bodźców. W szczególności pomieszczenie jest przeznaczone dla osób z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego, wynikającą ze spektrum autyzmu i pomaga opanować stres będący wynikiem wystąpienia trudności czy nieporadności w danej sytuacji – czytamy w regulaminie Pokoju Wyciszeń Galerii Katowickiej.

Pokój urządzony jest w spokojne barwy, posiada materac i miękkie miejsce do siedzenia. Klucz do pokoju pobiera się w Punkcie Informacyjnym lub od służby ochrony. Jest on otwarty tak jak Galeria. Akcję wspierają także najemcy. 60 z nich zadeklarowało, że w razie potrzeby wyciszą muzykę lub stłumią oświetlenie w swoim lokalu na czas pobytu osoby z autyzmem.

Więcej o tej ciekawej inicjatywie w Rzeczpospolitej: „Autyzm: Nadmiar bodźców też jest barierą”

foto: Dziennik Zachodni/Lucyna Nenow

Dodaj komentarz

Przewiń na górę