Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim 5-7 kwietnia 2018 [PROGRAM]

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach Światowych Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim w dniach od 5 do 7 kwietnia 2018 roku.

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele różnorodnych wydarzeń związanych z coraz częściej występującymi, szczególnie u dzieci zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia.

Co proponujemy w 2018 roku mieszkańcom powiatu lęborskiego i nie tylko?

W czwartek 5 kwietnia w kinie „Fregata” bezpłatnie wyświetlony zostanie film dokumentalny  „Komunia”. Mocny dokument Anny Zameckiej to najczęściej nagradzany w ubiegłym roku Polski film tego gatunku. Opowiada o historii przygotowań do I Komunii chłopca z autyzmem i jego rodziny. Więcej o filmie „Komunia zachwyca [RECENZJA]

„Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” to tytuł Konferencji już po raz piąty organizowanej w ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma charakter otwarty, udział w nim jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Konferencja rozpoczyna się w piątek 6 kwietnia 2018r. o godz. 12 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1. Warto pojawić się tam wcześniej. Przed i w trakcie Konferencji prowadzony będzie kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA.

– W tym roku do Lęborka zaprosiliśmy m.in. uznany autorytet w dziedzinie logopedii dr Karinę Szafrańską, Wicedyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Zastępcę Kierownika Zakładu Logopedii i Pedagogiki Specjalnej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie.  Po raz pierwszy w programie Konferencji znalazł się też temat seksualności osób z autyzmem – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Tradycyjnie podczas ponad 3-godzinnego spotkania pokażemy nasze lokalne działania na rzecz osób z zburzeniami ze spektrum autyzmu.

Ze szczegółowym programem Konferencji oraz sylwetkami prelegentów można się zapoznać TUTAJ

Finałem obchodów będzie Marsz dla Autyzmu 7 kwietnia. Niebieski korowód wyruszy o godz. 17 spod Galerii DELFINO przy ul. Staromiejskiej i przejdzie na Plac Pokoju. Tam po części oficjalnej i artystycznej rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.

Ostatnim wydarzeniem soboty będzie 7 kwietnia o godz. 18 Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu.

Dla Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” będzie to piąty rok organizacji dużego wydarzenia w Powiecie Lęborskim. Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” zwraca uwagę, że wiele działań dotyczących Dni Autyzmu prowadzone jest na terenie jednostek oświatowych. – Przełom marca i kwietnia to wiele oddolnych inicjatyw w szkołach i przedszkolach. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, odbywają się pogadanki na ten temat czy lekcje o autyzmie. Myślę, że dzięki naszym działaniom temat autyzmu jest już bardziej „oswojony” na terenie powiatu lęborskiego, choć zdajemy sobie sprawę, że do ideału nam jeszcze brakuje. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje. Z przekazem wychodzimy daleko poza granice powiatu lęborskiego.

Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim:

 

5 kwietnia 2018  (czwartek)

g. 18  „Komunia” film dokumentalny, prod. Polska, bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku

6 kwietnia 2018 (piątek)

g. 12 Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)

7 kwietnia 2018 (sobota)

g. 17  Marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu  (spotykamy się na ul. Staromiejskiej przy Galerii DELFINO)

g. 17.30  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” (Plac Pokoju)

g. 18  Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu (Sanktuarium św. Jakuba)

2 kwietnia 2018 (poniedziałek)

wieczorem – Symboliczne rozświetlenie budynku Muzeum w Lęborku na niebiesko

 

Patronat:
Starosta Lęborski
Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum autyzmu „Niebieski Skarb”
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Muzeum w Lęborku
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku
Fundacja Komitte Nothilfe z Limburga

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego

Dodaj komentarz

Przewiń na górę