Lęborskie Dni Autyzmu „Inicjatywą Roku 2017!”

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim, wydarzenie organizowane od 4 lat przez nasze Stowarzyszenie otrzymało tytuł Inicjatywa Roku 2017! Wyniki Plebiscytu ogłoszone zostały 12 grudnia 2017 roku podczas uroczystej Gali Wolontariatu w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lęborku. Statuetkę i dyplom na najciekawsze wydarzenie kończącego się roku z rąk Zastępcy Burmistrza Lęborka Mariana Kurzydło odebrała delegacja Zarządu „Niebieskiego Skarbu” (Agnieszka Pujsza-Pomorska, Emilia Wolska i Bożena Domarus).  Jak się później okazało, nie było to jedyne zaskoczenie tego wieczora. Wyróżnienie w kategorii Społecznik Roku 2017 otrzymała związana od początku z naszym Stowarzyszeniem Wioletta Tubacka, a w kategorii Klub Wolontariusza dostrzeżone zostały działania grupy szkolnego wolontariatu przy Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Lęborku na kierunku Terapia Zajęciowa pod opieką Izabeli Tatarczuk. Dziewięcioosobową grupę sympatycznych wolontariuszek znamy m.in. z Dni Autyzmu i organizacji Dnia Dziecka dla dzieci z „Niebieskiego Skarbu”.

Plebiscyt Wolontariusz/Wolontariuszka Roku 2017 zorganizowało Regionalne Centrum Młodzieży oraz Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego. Plebiscyt miał na celu propagowanie idei wolontariatu i postaw prospołecznych,  zachęcanie ludzi do aktywności i współpracy na rzecz szeroko rozumianego dobra społecznego oraz prezentowanie dobrych praktyk i promowanie pozytywnych wzorców postaw.

W kategorii Inicjatywa 2017 Jury brało m.in. pod uwagę to aby wydarzenie było zorganizowane z myślą o najbliższym otoczeniu i odpowiadające na jego potrzeby, aktywizowało najbliższe środowisko, kształtowało zasady współżycia społecznego oraz integrowało lokalną społeczność, a przy tym było innowacyjne i  nowatorskie.

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele działań realizowanych co roku na początku kwietnia w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie (2 kwietnia). Ulicami miasta przechodzi wtedy kilkusetosobowy Marsz dla Autyzmu, w szkołach i przedszkolach prowadzony jest konkurs „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”, w kinie „Fregata” wyświetlany jest tradycyjnie fabularny lub dokumentalny film o tematyce autyzmu, a w sali audiowizualnej „Mechanika” odbywa się bezpłatna konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Wszystkie te działania angażują setki osób.

Edycja 2017 Dni Autyzmu to także kampania społeczna na rzecz popularyzacji wiedzy o autyzmie i spot promocyjny nagrany w grupie integracyjnej w Przedszkolu nr 9 w Lęborku. Przez 2 kwietniowe tygodnie został on wyświetlony na Facebooku i Youtubie ponad 15 tys. razy! Nowym elementem w tym roku była także „Niebieska Eskorta” dzieci z autyzmem i ich rodzeństwa przed piłkarskim meczem III ligi Pogoni Lębork z Górnikiem Konin. Podsumowanie Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim edycja 2017 wraz z materiałami wideo można obejrzeć TUTAJ

Dziękujemy za wyróżnienie i obiecujemy, że w kwietniu 2018 także nie zawiedziemy!

/foto: Michał Sałata/

Dodaj komentarz

Przewiń na górę