Podsumowanie Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim 30 marca – 2 kwietnia 2017

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to szereg różnorodnych wydarzeń nawiązujących do Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie obchodzonym  na całym świecie 2 kwietnia.

Dni Autyzmu Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” zorganizowało już po raz czwarty. Poprzedziła je lokalna kampania społeczna. W grupie integracyjnej Przedszkola nr 9 w Lęborku do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nakręcony został spot promocyjno-edukacyjny. Przez 2 tygodnie został on wyświetlony na Facebooku i Youtubie ponad 15 tys. razy!

W czwartek 30 marca w kinie „Fregata” ponad 200 osób obejrzało film dokumentalny „Życie animowane”. Rano w Przedszkolu nr 6 w Lęborku członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili dla przedszkolaków „Lekcje o autyzmie”.

Dzień później członkowie „Niebieskiego Skarbu” odwiedzili z niebieskimi wstążeczkami, symbolem autyzmu Starostę i Burmistrza. Tradycja spotkań i wpinania w klapę niebieskich wstążeczek z okazji Dnia Autyzmu ma w Lęborku i Powiecie Lęborskim kilkuletnią tradycję. (Więcej w art. „Z niebieskimi wstążeczkami u Starosty i Burmistrza”)

Kolejnym punktem Dni Autyzmu była coraz popularniejsza Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu miało charakter otwarty i było bezpłatne. 31 marca 2017 na sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku zebrało się ponad 120 osób by wysłuchując różnorodnych prelekcji wgłębić się w temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Tradycyjnie konferencji towarzyszył kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA oraz stoisko Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku, Filia w Lębork. Więcej o przebiegu konferencji, zdjęcia i film z podsumowaniem w art. „Po Konferencji „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem – 31 marca 2017”

– “ W tym roku poszerzyliśmy program konferencji. Wydłużyła ona nam się o kolejne punkty, zachowując przy tym bezpłatny i masowy wymiar -€“ mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. -€“ Wśród prelegentów oprócz gości z zewnątrz były też osoby działające w naszym powiecie. To dla nas ważne by pokazywać możliwości z jakich można skorzystać tu, na miejscu. Nasza konferencja przyciąga coraz więcej uczestników.  Tym roku przyjechały do nas osoby ze Słupska, Wejherowa, czy nawet z Tczewa.

1 kwietnia ulicą Staromiejską na plac Pokoju przeszedł Marsz dla Autyzmu. Niebieski przemarsz  z balonikami, transparentami zakończyły przemówienia okolicznościowe na placu oraz występy. Piosenkę Sylwii Grzeszczak zaśpiewała zebranym Wiktoria Danielska, a po nim występ z chustą i piłeczkami zaprezentowały dzieci z „Niebieskiego Skarbu”.

Rozstrzygnięty został konkurs też konkurs plastyczny na plakat „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs miał za zadanie przekazać w dostępny sposób wiedzę, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu, kształtować tolerancyjne postawy w stosunku do tych osób, integrować osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi i kształtować twórcze myślenie i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji. Na konkurs wpłynęło 70 prac z 15 placówek z terenu powiatu lęborskiego oraz gminy Linia i Łęczyce.

-€“ 22 marca br. Komisja Konkursowa w składzie: Halina Krzewniak – Przewodnicząca, Wioletta Tubacka -€“ Sekretarz oraz Bogusława Meller, Izabela Tatarczuk, Sylwia Skroś i Małgorzata Krawczak dokonała trudnej oceny zgłoszonych prac i przyznała 16 nagród i wyróżnień. Efektem wyboru jest wystawa najlepszych prac jakie prezentujemy na wystawie która w najbliższych  miesiącach odwiedzi wiele szkół i urzędów oraz prezentowana zostanie w internecie -€“ mówiła podczas ceremonii ogłaszania wyników Skarbnik „Niebieskiego Skarbu” Bożena Domarus.

Nagrodami w konkursie oprócz pamiątkowych dyplomów były vouchery na bilety do kina „Fregata”, kupony na pizze, a dla najlepszych nowoczesne powerbanki. Zakup nagród dofinansowany został przez Powiat Lęborski.

Wyniki konkursu plastycznego i wirtualna galeria najlepszych prac konkursowych w art. „Wyniki konkursu plastycznego na plakat. Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”

2 kwietnia spędziliśmy na meczu Pogoni Lębork. Dzieci z „Niebieskiego Skarbu” i ich rodzeństwo wyprowadziły piłkarzy Pogoni i Górnika Konin w niebieskiej eskorcie na boisko. Dla wszystkich było to wielkie przeżycie, a dla większości była to pierwsza wizyta na meczu. (Więcej w art. „Niebieska eskorta na meczu Pogoni Lębork”).

Wieczorem, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce na świecie podświetlony na niebiesko został jeden z budynków. W Lęborku był to budynek Muzeum przy ul. Młynarskiej.

Patronat nad Światowym Dniem Autyzmu w Powiecie Lęborskim objął Starosta Lęborski i Burmistrz Miasta Lęborka.

Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum autyzmu „Niebieski Skarb”
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Muzeum w Lęborku
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku
Fundacja Komitte Nothilfe z Limburga

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego

Dodaj komentarz

Przewiń na górę