Kwota wszystkich zaskoczyła. Dziękujemy za 1 %!

Mamy już pełną informację nt. przekazanych środków z 1% za rok 2015. We wrześniu ub. roku nasze Stowarzyszenie wpisane zostało do rejestru Organizacji Pożytku Publicznego co pozwoliło zbierać środki z 1% od należnego podatku dochodowego od osób fizycznych. Miło nam poinformować, że w pierwszym roku zbiórki otrzymaliśmy z tego tytułu kwotę 10.531 zł.

– Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku w pierwszym roku, choć z drugiej strony zrobiliśmy wiele by dotrzeć z informacją o możliwości przekazania 1% na „Niebieski Skarb” do podatników – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes Stowarzyszenia. – Wydrukowaliśmy tysiące ulotek, które  ramach wolontariatu roznieśli do domów na terenie powiatu lęborskiego i poza nim nasi członkowie, a warto dodać, że były to miesiące zimowe. Mieliśmy też plakaty, kampanię w internecie, a przede wszystkim ludzi o wielkim sercu, którzy promowali akcję i przekazali ułamek swojego podatku na naszą organizację.

Wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” Emilia Wolska zauważa, że uzyskana kwota to także wyraz zaufania mieszkańców regionu do działań Stowarzyszenia. – Myślę, że podatnicy docenili nasze działania, które nie ograniczają się tylko do pomocy osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale też wychodzą do opiekunów takich osób czy edukują społeczeństwo.  

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją całość pozyskanych środków zostanie przeznaczona na zajęcia terapeutyczne dzieci z autyzmem. To kontynuacja Programu „Autyzm – nie jesteś sam” dzięki któremu w roku 2015 z pomocą funduszy Marszałka Województwa Pomorskiego 30 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu z powiatu lęborskiego, wejherowskiego i słupskiego objętych zostało terapią psychologiczną, logopedyczną, integracją sensoryczną czy hipoterapią. Łącznie było to 527 godzin różnego rodzaju zajęć. Od września tego roku podopieczni „Niebieskiego Skarbu” mają finansowane zajęcia ze środków Telewizji Polskiej i programu „Reklama Dzieciom”. Po ich wykorzystaniu uruchomione zostaną środki z 1%.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” działa w Lęborku od czerwca 2013 roku. Organizacja prowadzi grupę wsparcia rodziców i opiekunów osób z autyzmem Niebieska Dłoń”, organizuje szkolenia i prelekcje dot. autyzmu, prowadzi też biblioteczkę pism i książek o tym neurologicznym zaburzeniu. Stowarzyszenie regularnie organizuje wycieczki i imprezy integracyjne, oraz dofinansowuje terapię dzieci i młodzieży dotkniętych autyzmem. Prowadzi też działania informacyjne i edukacyjne na czele z kwietniowym Światowym Dniem Autyzmu Powiatu Lęborskiego. Najnowszą inicjatywą „Niebieskiego Skarbu” są lekcje o autyzmie. Członkowie Stowarzyszenia w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poprowadzą we wrześniu i październiku 45 minutowe lekcje przybliżające dzieciom i młodzieży temat autyzmu.

1-procent-ns-2016-850-px-art

Dodaj komentarz

Przewiń na górę