Napędza nas „Akumulator Społeczny”

9 czerwca w Kaszubskim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lęborku odbyło się podpisywanie umów konkursu Fundusz Akumulator Społeczny 2016. W ramach tegorocznej edycji konkursu złożono 130 wniosków. Miło nam poinformować, że wśród 74 projektów które otrzymały dofinansowanie były 2 złożone przez członków naszego Stowarzyszenia. Co warto dodać nasz projekt „Lekcje o autyzmie” został bardzo wysoko oceniony i zajął w rankingu 2. miejsce uzyskując dofinansowanie w wysokości 2.000 zł. Drugi projekt „Odkryj serca na nasze skarby” pomoże nam aktywnie uczestniczyć ze stoiskiem na Jarmarku św. Jakuba Ap. w Lęborku.

– Pomysł na lekcje o autyzmie wziął się z rozmów w szkołach. W kwietniu w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie prowadziliśmy dużo działań edukacyjnych, informacyjnych i wtedy też padały pytania czy możemy przeprowadzić w szkołach lekcje o autyzmie – wyjaśnia Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Mamy u nas w Stowarzyszeniu osoby, które prowadziły pojedyncze spotkania tego typu. Postanowiliśmy to usystematyzować, zakupić pomoc naukowe, opracować scenariusze i przygotować osoby do profesjonalnego prowadzenia dla odbiorców w różnym wieku.

Projekt zakłada zakup pomocy naukowych oraz przygotowanie 5 par (specjalisty na co dzień pracującego z osobami z autyzmem i rodzica dziecka z autyzmem) do prowadzenia 45 lub 60 minutowych lekcji o autyzmie.  Taki dobór osób pozwoli na szerokie pokazanie problemu, popartego praktycznym doświadczeniem.

– W ramach projektu chcemy we wrześniu i październiku przeprowadzić 10 lekcji w szkołach i przedszkolach Powiatu Lęborskiego. Chętnie spotkalibyśmy się też z seniorami. Pokażemy czym jest autyzm, jak osoby z zaburzeniami autystycznymi widzą świat i jak takim osobom można pomóc – mówi jedna inicjatorek projektu Wioletta Tubacka, która wraz z Małgorzatą Krawczak i Urszulą Żulpo odpowiadają za realizację zadania.

Drugi dofinansowany projekt to kontynuacja pomysłu zorganizowania własnego stoiska z kiermaszem robótek ręcznych wykonanych przez rodziców, dzieci z autyzmem oraz przyjaciół „Niebieskiego Skarbu” na lipcowym „Jarmarku św. Jakuba Ap”.

– Część rzeczy wspólnie już wykonujemy, a przyznane środki przeznaczamy na zakup materiału. Tak jak w roku ubiegłym nasze stoisko na Jarmarku pełnić będzie także funkcję informacyjną. Chcemy wyjść na zewnątrz i pokazać naszą działalność. Dochód ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych przedmiotów przeznaczony zostanie na zakup mebli do remontowanej obecnie naszej nowej siedziby. Wprowadzić tam zamierzamy się pod koniec sierpnia tego roku – mówi Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu”.

Przez dwa jarmarkowe dni na stoisku dyżury pełnić będą członkowie Stowarzyszenia oraz wolontariusze, którzy przygotowali wniosek.

Prezes „Niebieskiego Skarbu” zwraca uwagę na pracę z wolontariuszami.  – Staramy się rozruszać wolontariat wokół tematu autyzmu, mamy kilka młodych osób jak Paulina Wolska, Wiktoria Puchacz (obie z Gimnazjum nr 2 w Lęborku) czy Kacper Wiloch z Gimnazjum nr 1, którzy mają duże chęci na działanie, pomaganie i wciąganie w swoją aktywność rówieśników. Niedługo będziemy mieli do dyspozycji nowe biuro, mam nadzieję, że będzie to impuls do zwiększenia aktywności młodych ludzi wokół trudnego problemu autyzmu.

Dodaj komentarz

Przewiń na górę