7 kwietnia młodzież sprawdzi swoją wiedzę o autyzmie

W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Podobnie jak w rok temu „Niebieski Skarb” przygotował Powiatowy Konkurs wiedzy nt. autyzmu „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. W roku 2015 jest on skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Lęborskiego.

Kilkudziesięciominutowy test z wiedzy o autyzmie przeprowadzony zostanie we wtorek 7 kwietnia o godz. 10 (gimnazja) i g. 11 (szkoły ponadgimnazjalne) w sali szkoleniowej Starostwa Powiatowego w Lęborku przy ul. Czołgistów 5, które w dużym stopniu dofinansowało II Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim, którego Konkurs jest elementem. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 10 kwietnia 2015r o godz. 13 podczas Konferencji „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” w Lęborku (sala audiowizualna ZSM-I w Lęborku).

Celem konkursu jest pogłębienie oraz promowanie wiedzy o tym, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu, wzbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży problemami osób cierpiących na autyzm i ich rodzin, kształtowanie tolerancyjnych postaw w stosunku do osób dotkniętych autyzmem oraz nauka właściwych postaw wobec niepełnosprawnych.

– Zdajemy sobie sprawę, że tematyka dla młodych osób, które nie miały styczności z autyzmem może wydawać się trudna – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”. – Poznanie podstaw wiedzy o zaburzeniach autystycznych i co ważne umiejętność pomocy takim osobom jest bardzo ważna. Boimy się tego czego nie znamy. Liczba uczniów i przedszkolaków z zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera z roku na rok jest wyższa. Osoby te uczą się w naszych szkołach i przedszkolach. Będąc rodzicami, nauczycielami, terapeutami doskonale wiemy z jakimi problemami borykają się takie osoby, jak trudno im zawierać relacje koleżeńskie, jak wiele muszą wkładać wysiłku by funkcjonować w grupie i jak często bywają niezrozumiałe czy izolowane. Z autyzmem młodzież spotykać się będzie coraz częściej. Nasz konkurs wychodzi im naprzeciw.

Konkurs o autyzmie koordynuje pani Magdalena Parulska. Ona też jest autorką większości testowych pytań. W organizacji konkursu pomagają także inne osoby z „Niebieskiego Skarbu”: Bożena Domarus, Ewa Krzemińska i Janusz Pomorski.

Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2015. W załączeniu regulamin i druk zgłoszenia do konkursu. Gorąco zachęcamy młodzież do spróbowania sił w teście, a nauczycieli, pedagogów o zachęcanie i przygotowanie młodzieży do konkursu. Na zwycięzców czekają cenne nagrody!

Regulamin konkursu wiedzy o autyzmie 2015  doc

Regulamin konkursu wiedzy o autyzmie 2015  PDF

Zgłoszenie do konkursu wiedzy o autyzmie 2015  doc

Zgłoszenie do konkursu wiedzy o autyzmie 2015 PDF

Dodaj komentarz

Przewiń na górę