Daliśmy radę! Podsumowanie roku 2019

Dofinansowanych ponad tysiąc godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem, organizacja warsztatów i szkoleń, aktywna Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń”, skuteczna kampania 1% „Niebiescy Bohaterowie”, organizacja już po raz szósty Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim,  czy zajęć dla dzieci z autyzmem w ferie zimowe oraz wiele działań integrujących rodziny i środowisko dotknięte problemem autyzmu to najważniejsze z działań podejmowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” w roku 2019. Rośnie liczba uczestników (dzieci i młodzież) grupowych zajęć z socjoterapii. Objętych jest nimi w dwóch grupach wiekowych 10 osób. Zajęcia finansowane są z 1% zbieranego przez organizację.

Najważniejsze liczby

Dokładnie 607 godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem sfinansowało w roku 2019 Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” w ramach dwóch projektów „Autyzm nie jesteś sam” dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, PFRON i Telewizję Polską. Drugie tyle godzin zajęć sfinansowano z 1% podatku i innych wpłat przekazanych na „Niebieski Skarb”.

– Konkretna pomoc w sfinansowaniu zajęć terapeutycznych i rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to rzeczy o które najczęściej pytają rodzice dzieci z autyzmem – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Ceny zajęć wciąż rosną, a bezpłatna oferta publiczna jest na naszym terenie ograniczona i nie wystarczająca. W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki dzieci i młodzież z autyzmem pozbawione byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Nie ma miesiąca byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Musimy walczyć, by przy pomocy specjalistów dzieci, a potem dorośli były jak najbardziej samodzielni.

Od 2 i pół roku część działań terapeutycznych prowadzona jest w siedzibie Stowarzyszenia. Dla wysoko funkcjonujących uczniów z Zespołem Aspergera zorganizowano zajęcia z socjoterapii. W cotygodniowych zajęciach w roku szkolnym 2018/2019 uczestniczy aktualnie 10 osób (5 w grupie młodszej 9-12 lat i 5 w starszej 13-16 lat).

Na koniec roku 2019 pod opieką „Niebieskiego Skarbu” było 28 osób (głównie dzieci) z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Liczba członków Stowarzyszenia wynosi 60 osób.

Druga edycja „Niebieskich Bohaterów”

Wymierne wsparcie finansowe w zakresie terapii zapewniają środki pozyskane z 1%. Służyła temu druga odsłona kampanii „Niebiescy Bohaterowie”. Dzieci z „Niebieskiego Skarbu” uczestniczyły w profesjonalnej sesji fotograficznej w Studiu Małgorzaty Prochowskiej. Było to dla nich wielkie przeżycie! Dla nas te dzieci są bohaterami. Codzienne czynności, które nam przychodzą z łatwością, dla nich często są wyzwaniem. Kampania miała zachęcić podatników do przekazywania swojego 1% by pomóc Niebieskim Bohaterom rozwijać swoje supermoce.

Powstała dedykowana strona internetowa www.niebiescybohaterowie.pl do tego plakaty, ulotki, działania w internecie w tym spot o bohaterach nagrany przez rodziców. Do firm, instytucji wyruszył Ambasador Niebieskich Bohaterów w którego wcielił się uczeń LO nr 1 w Lęborku Konrad Bloch.

Sukces kolejnej to także zasługa zaangażowanych rodziców, członków Stowarzyszenia i wielu ludzi dobrej woli. Na konto Stowarzyszenia z tytułu 1% z podatku za rok 2018 wpłynęło rekordowe 49.463,30 zł!

Wsparcie po diagnozie i nie tylko

Wielkim kapitałem jest funkcjonująca przy Stowarzyszeniu Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem oraz osób zawodowo związanych z tą tematyką. W ramach comiesięcznych spotkań (także w plenerze) uczestnicy grupy w 2019 roku zapoznali się m.in. z tematyką komunikacji w rodzinie oraz spotkali się z ciekawymi ludźmi, m.in. z adwokat Edytą Wojciechowicz, która przedstawiła najważniejsze zagadnienia z prawa  rodzinnego, funkcjonowania mediatorów, alimentów, przemocy rówieśniczej czy prawa cywilnego.  Ciekawe było spotkanie z p. Agnieszką Laskowską, autorką pracy magisterskiej pt. „Dzieci z zaburzeniami autystycznymi w środowisku szkolnym” w Instytucie Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Praca oparta była na obserwacjach i rozmowach z trójką rodziców dzieci z autyzmem w wieku 8-11 lat w tym z dwoma mamami z „Niebieskiego Skarbu”.

– Grupa Wsparcia bardzo ciekawe i ciepłe spotkania podczas których w gronie kilkunastu osób, głównie pań, poznajemy nowe rzeczy, dzielimy się troskami, sukcesami, wspólnie rozwiązujemy problemy. To także wiele nawiązanych przyjaźni osób z podobnymi problemami i wzajemne wspieranie się – mówi Emilia Wolska, Wiceprezes Stowarzyszenia. – W spotkaniach szukamy także motywacji i pomysłów do działania. Bardzo nam zależy, by nasi członkowie, a przede wszystkim rodzice zaangażowali się w pomoc sobie i innym. Nasza organizacja ma charakter samopomocowy. Wszystko leży w naszych rękach, wszystko należy do nas.

Warsztatowo o aktywności zawodowej

W lutym w ramach projektu „Atlas Motywacji dla rodziców dzieci z autyzmem – z mapą ku aktywności” w siedzibie „Niebieskiego Skarbu” odbyły się 4 godzinne warsztaty dla 14 osób, głównie rodziców dzieci i nastolatków z autyzmem. Poprowadziły je panie z Trójmiasta: Anna Kobiela-Kanaan – pedagog, filozof, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, instruktor teatralny, trener, moderator design thinking, działaczka pozarządowa, mama 6-letniego Wiktora z autyzmem oraz Anna Szczepkowska – trener, visual coach, rysownik.

W ramach spotkania uczestnicy korzystając z kreatywnych metod w tym metafor rozmawiali, dyskutowali o aktywności zawodowej opiekunów osób z autyzmem wskazując na problemy systemowe, prawne, ale też na te ludzkie (brak pewności siebie, brak kwalifikacji itp.). Za pomocą atrakcyjnych wizualnie map uczestnicy szukali pozytywów i zagrożeń w podejmowaniu przez rodziców decyzji o zaprzestaniu/przerwie w aktywności zawodowej oraz znalezieniu motywacji i pomocy w skonstruowaniu planu powrotu do aktywności zawodowej.

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to duże wydarzenie o uznanej marce na Pomorzu. W roku 2019 odbyło się ono w dniach 2-6 kwietnia.  W tych dniach przez Lębork przeszedł duży, niebieski „Marsz dla Autyzmu” a po nim w Sanktuarium św. Jakuba Ap. odprawiona została Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin.

W kinie „Fregata” bezpłatnie wyświetlono film dokumentalny „Portrety emocji”. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny dla przedszkolaków pt. „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” oraz Konferencja dla nauczycieli i rodziców „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” połączona z kiermaszem książek specjalistycznych. W konferencji w auli ZSM-I wzięło udział aż 170 osób. To frekwencyjny rekord, pokazujący jak potrzebna jest ta wiedza i spotkania specjalistów w tematyce autyzmu.

W ramach promocji Dni Autyzmu odbyło się kilka lekcji o autyzmie w szkołach i przedszkolach w powiecie lęborskim. Nasi członkowie prowadzili także niezależne działania na terenie przedszkoli, szkół, zakładów pracy związane z obchodami Dnia Wiedzy o Autyzmie. Hymnem Dni Autyzmu była z werwą zaśpiewana przez 10-letniego Oskara piosenka „Wuchta Wiary” Arki Noego.

I Komunia Św. dla dzieci z autyzmem

1 czerwca 2019 kilkoro naszych podopiecznych uczestnictwo w wyjątkowej uroczystości komunijnej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku. Inicjatywa zorganizowania I Komunii Św. dla dzieci z autyzmem po raz pierwszy pojawiła się w lutym 2018 roku podczas spotkania naszej Grupy Wsparcia „Niebieska Dłoń” z Panią Izabelą Bugałą, katechetką ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Od września 2018 roku siedmiu uczniów z klas autystycznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku oraz trójka dzieci z innych szkół przygotowywała się w kościele i salce domu parafialnego do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej. Dzień przed uroczystością odbyła się spowiedź, w tym dla dzieci nie mówiących. Sakrament Komunii Św. przyjęło 7 chłopców i 3 dziewczynki, także spoza Lęborka, piątka z nich to podopieczni Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”. Piękna uroczystość uwzględniająca wymagania i ograniczenia dzieci z autyzmem nie byłaby możliwa bez zaangażowania katechetki z SOSW Izabeli Bugała, otwartości Ojców Franciszkanów w tym proboszcza Romana Zioły i ojca Kamila Średnickiego, który z cierpliwością i wrażliwością przygotowywał dzieci do tego wyjątkowego dnia i poprowadził komunijną Mszę Św. Msza Komunijna dla dzieci z autyzmem to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście.

Ferie na niebiesko i wycieczki

W ferie zimowe w siedzibie „Niebieskiego Skarbu” kilka razy w tygodniu organizowane były zajęcia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. W każdych zajęciach uczestniczyło po kilkanaście osób.

Nowe miejsca, doznanie, sytuacje dzieci z autyzmem doświadczały na wielu wyjazdach czy imprezach integracyjnych. Rodzinnie odwiedziliśmy Aquapark w Bytowie, a wycieczkowy autokar „Niebieskiego Skarbu” odwiedził Park Rozrywki „Nowa Holandia” i Elbląg, Kołobrzeg czy Mini ZOO i Krainę Bajek w Dolinie Charlotty. Wiele radości i wspomnień pozostało po testowaniu przez dzieci z autyzmem  jeszcze przed oficjalnym otwarciem w styczniu 2019 roku dużej sali zabaw Active Kids Madagaskar. Przyjemnie było w „Labirynt Łeba” do którego dostaliśmy bezpłatne zaproszenie.

6 ton nakrętek, jarmark i patronat nad „Chrumakiem”

W 75 miejscach na terenie Pomorza trwa akcja zbierania nakrętek dla „Niebieskiego Skarbu”. Pozyskane w ten sposób środki wykorzystujemy do naszej statutowej działalności, głównie jako wkład własny w aplikowanych przez nas projektach. W roku 2019 udało się zebrać 6018 kg plastikowych nakrętek! Od wielu lat Stowarzyszenie uczestniczy także w Jarmarku św. Jakuba Ap. wystawiając stoisko z własnoręcznie wykonanymi wyrobami artystycznymi.

We wrześniu pod naszym patronatem ukazała się książka „Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”  autorstwa pedagoga i socjoterapeuty Elżbiety Jodko-Kuli. Tytuł wydany przez Wydawnictwo Skrzat z Krakowa ukazuje rzeczywistość oczami chłopca ze spektrum autyzmu. Bezpłatne egzemplarze książki przekazaliśmy m.in. do lęborskiej Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej czy biblioteki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku.

Więcej o podejmowanych działaniach w roku 2019 i z lat wcześniejszych w zakładce Sprawozdania na stronie internetowej Stowarzyszenia  www.niebieskiskarb.pl/sprawozdania

Dodaj komentarz

Przewiń na górę