To był dobry czas! Podsumowanie roku 2017

Prawie 1000 godzin sfinansowanych lub dofinansowanych specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem, organizacja warsztatów i szkoleń, aktywna Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń”, organizacja Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim czy zajęć w zimowe ferie i wakacje dla dzieci z autyzmem oraz wiele działań integrujących rodziny i środowisko dotknięte problemem autyzmu to tylko wycinek wszystkich działań podejmowanych przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” w roku 2017. Czas na wielkie podsumowanie:

Najważniejsze liczby

Prawie 1000 godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem sfinansowało lub dofinansowało w roku 2017 Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Środki na ten cel pochodziły z projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, PFRON, Telewizję Polską oraz z 1% podatku przekazanych na Stowarzyszenie.

– Ten rok był wyjątkowy. Konkretna pomoc w sfinansowaniu zajęć terapeutycznych i rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to rzeczy o które najczęściej pytają rodzice dzieci z autyzmem – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki dzieci i młodzież z autyzmem pozbawiona byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Udało nam się z naszymi partnerami wynegocjować dobre warunki, nieosiągalne indywidualnie dla rodziców, co zwiększyło efektywność wydawanych środków. Potrzeby są niestety znacznie większe. Nie ma miesiąca byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Systematyczna i fachowa pomoc specjalistów to gwarancja, że przynajmniej część osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie mogła w dorosłym życiu samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

We wrześniu 2017 Stowarzyszenie rozpoczęło prowadzenie własnych zajęć z socjoterapii. Uczestniczą w nich wysoko funkcjonujący uczniowie z Zespołem Aspergera. Zajęcia raz w tygodniu prowadzone są w dwóch 3-4 osobowych zróżnicowanych wiekowo grupach (8-9 i  11-14 lat).

Na koniec roku 2017 pod opieką „Niebieskiego Skarbu” było 28 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Liczba dorosłych członków Stowarzyszenia zwiększyła się do 60 osób.

Wsparcie po diagnozie i nie tylko

Prężnie przy Stowarzyszeniu funkcjonuje Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem. W ramach spotkań uczestnicy grupy w 2017 roku zapoznali się m.in. z tematyką zaburzeń somatyzacyjnych,  roli diety  we wspomaganiu terapii, adaptacji w nowym środowisku i  rozwiązywania problemów w szkole uczniów z autyzmem. Grupa Wsparcia to także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. z dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lęborku, dogoterapeutą, czy adwokatem.

– Nasza Grupa Wsparcia to bardzo ciekawe, ale też ciepłe spotkania podczas których w gronie kilkunastu czy często kilkudziesięciu osób poznajemy nowe rzeczy i dzielimy się troskami, sukcesami, wspólnie rozwiązujemy problemy. To także wiele nawiązanych przyjaźni osób z podobnymi problemami i wzajemne wspieranie się – wyjaśnia Wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” Emilia Wolska.

Nowe kompetencje i podwyższanie kwalifikacji

W roku 2017 podobnie jak w poprzednich latach zorganizowanych zostało kilka szkoleń i prelekcji o szeroko rozumianej problematyce autyzmu.

Najważniejszymi wydarzeniami była organizacja na początku listopada ub. r. całodniowego szkolenia dla 20 rodziców i osób pracujących z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Rozwijanie samodzielności i komunikacji u dzieci z autyzmem”. Szkolenie w formule warsztatowej przeprowadzili psycholodzy, superwizorzy i terapeuci behawioralni, Certyfikowani Analitycy Zachowania Anna Skierczyńska i Wojciech Sekta z Gdańska.

Z kolei z maju 2017 z warsztatami z muzykodramy i gier psychologicznych przyjechał do Lęborka Władysław Pitak z LOGOS w Koszalinie.

Ponad 120 osób uczestniczyło w zorganizowanej przez „Niebieski Skarb” Konferencji „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” w kwietniu ub. r. W ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim.

Wiele ważnych tematów poruszanych było w ramach Grupy Wsparcia „Niebieska Dłoń”. Członkowie Stowarzyszenia organizowali także wspólne wyjazdy na ciekawe konferencje i wykłady poza powiatem lęborskim.

Inicjatywa Roku 2017

12 grudnia 2017 roku podczas uroczystej Gali Wolontariatu w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lęborku delegacja  Zarządu „Niebieskiego Skarbu” odebrała nagrodę główną za najciekawszą Inicjatywę Roku 2017 – Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim, wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie od 4 lat.

https://www.facebook.com/niebieskiskarb/videos/730269513808146/

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele działań realizowanych co roku na początku kwietnia w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie (2 kwietnia). Ulicami miasta przechodzi wtedy kilkusetosobowy Marsz dla Autyzmu, w szkołach i przedszkolach prowadzony jest konkurs „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”, w kinie „Fregata” wyświetlany jest tradycyjnie fabularny lub dokumentalny film o tematyce autyzmu, a w sali audiowizualnej „Mechanika” odbywa się bezpłatna konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Wszystkie te działania angażują setki osób i mają za zadanie popularyzację trudnego tematu autyzmu w społeczeństwie.

https://www.facebook.com/niebieskiskarb/videos/736818849819879/

W roku 2017 w grupie integracyjnej Przedszkola nr 9 w Lęborku nagrany został spot wideo kampanii społecznej przybliżający temat autyzmu i zarazem promującym Dni Autyzmu. Obejrzało go już ponad 16 tys. osób!

2 kwietnia ub. r. dzieci z autyzmem i ich rodzeństwo w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie wyprowadzili na boisko trzecioligowych piłkarzy Pogoni Lębork i Górnika Konin. Dla wszystkich były to niezapomniane chwile.

https://www.facebook.com/niebieskiskarb/videos/738054129696351/

Wakacje i ferie na niebiesko. Integracja

W ferie zimowe i w wakacje w siedzibie „Niebieskiego Skarbu” przy ul. Krzywoustego kilka razy w tygodniu organizowane były zajęcia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Imprezy dla dzieci zorganizowane były także z okazji „Dnia Dziecka czy „Mikołajek”.

Nowe miejsca, doznanie, sytuacje dzieci z autyzmem doświadczały na wielu wyjazdach czy imprezach integracyjnych. Rok 2017 stał pod znakiem aquaparków. Rodzinnie odwiedziliśmy Aquaparki w Bytowie, Redzie i Koszalinie. Wycieczkowy autokar „Niebieskiego Skarbu” odwiedził także Zamek w Malborku. Wiele radości i wspomnień pozostało z Pikników Rodzinnych zorganizowanych w Łebuni i Łebieniu. Nasze dzieci sportową formę pokazały we wrześniu podczas Mini Olimpiady Osób Niepełnosprawnych w Wicku.

Nakrętkowy zawrót głowy

Już w 65 miejscach na terenie Pomorza trwa akcja zbierania nakrętek dla „Niebieskiego Skarbu”. Pozyskane w ten sposób środki wykorzystujemy do naszej statutowej działalności, głównie jako wkład własny w aplikowanych przez nas projektach. To dla nas bardzo ważne. W roku 2017 udało się zebrać rekordowe 5027 kg plastikowych nakrętek! Dzięki realizacji projektu „NDN – Nakrętka Daje Nadzieję” dofinansowanego przez Fundusz „Akumulator Społeczny” udało się zakupić 15 nowych koszy, oznaczyć je, a także przygotować imienne podziękowania dla partnerów naszej akcji.

Najważniejsze cele na rok 2018

W roku 2018 zamierzamy kontynuować nasze działania i wprowadzać nowe inicjatywy. Kontynuujemy regularne spotkania Grupy Wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci „Niebieska Dłoń”, oraz cykliczne zajęcia z socjoterapii. Zorganizujemy kolejne bezpłatne szkolenia, prelekcje, spotkania ze specjalistami dla opiekunów osób ze spektrum autyzmu. W integracji i tworzeniu wspólnoty rodzin dotkniętych problemem autyzmu pomogą pikniki i wycieczki, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Zaczniemy od zimowych ferii i zajęć dla dzieci pn. „Niebieskie Ferie”. Jesteśmy otwarci na nowe osoby. Praktycznie w każdym miesiącu zgłaszają się do nas rodzice podejrzewający u swoich dzieci zaburzenia autystyczne. Podpowiadamy, kierujemy na diagnozę, przekazujemy kontakty do specjalistów, dzielimy się własnymi doświadczeniami i wzajemnie wspieramy.

Liczymy, że w tym roku znacznie zwiększymy kwotę zbieraną z 1%. Pomoże w tym  wyjątkowa kampania promocyjna pn. „Niebiescy Bohaterowie”. Dzięki tym środkom tak jak w latach ubiegłych będziemy mogli pomagać w sfinansowaniu specjalistycznej terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu będących pod naszą opiekę.

Coraz bogatsza jest nasza specjalistyczna biblioteczka książek o autyzmie. Pod koniec lipca nasze stoisko na Lęborskich Dniach Jakubowych jak rok temu oferować będzie ręcznie wykonane wraz z naszymi podopiecznymi wyroby artystyczne.

Więcej o podejmowanych działaniach w roku 2017 i z lat wcześniejszych w zakładce Sprawozdania na stronie internetowej Stowarzyszenia  www.niebieskiskarb.pl/sprawozdania

Dodaj komentarz

Przewiń na górę