Konkurs na plakat o autyzmie. Na prace czekamy do 17 marca

2 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Naszym lokalnym wydarzeniem w tym okresie są kilkudniowe Światowe Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Jednym z ich punktów jest konkurs „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. W jego ramach w poprzednich latach dzieci i młodzież szkolna przygotowywała gazetki ścienne o autyzmie, a także uczestniczyła w teście wiedzy o tym zaburzeniu. Rok temu na konkurs plastyczny dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych wpłynęło aż 428 prac z 30 placówek. Wielki finał odbył się 2 kwietnia na placu Pokoju, a laureaci otrzymali wartościowe nagrody. W roku 2017 zapraszamy do udziału uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Lęborskiego oraz z gminy Łęczyce i Linia.

Konkurs plastyczny na plakat „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” ma za zadanie przekazać w atrakcyjny sposób wiedzę, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu, kształtować tolerancyjne postawy w stosunku do tych osób, integrować osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi i kształtować twórcze myślenie i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji. Mamy nadzieję, że udział w konkursie plastycznym będzie dobrym pretekstem do przekazania młodzieży w przystępny sposób informacji o autyzmie.

Mimo wielu podejmowanych w Polsce działań edukacyjnych sytuacja osób z autyzmem w Polsce jest trudna. Warto tu przedstawić najnowsze wyniki Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu (OSA). Badania przeprowadzone w Polsce w listopadzie 2016 roku wykazały, że osoby z autyzmem rzadziej niż ich rówieśnicy deklarują posiadanie kolegów, koleżanek i przyjaciół. 34% wysokofunkcjonujących osób z autyzmem twierdzi, że nie ma znajomych. Zdaniem rodziców aż 76% osób z autyzmem i współwystępującą niepełnosprawnością intelektualną nie ma kolegów i koleżanek. 90% wysokofunkcjonujących uczniów z autyzmem było nękanych w szkole…

Liczba uczniów ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera z roku na rok rośnie. Osoby te uczą się w naszych szkołach i przedszkolach. Będąc rodzicami, nauczycielami, terapeutami doskonale wiemy z jakimi problemami borykają się takie osoby, jak trudno im nawiązywać relacje koleżeńskie, jak wiele muszą wkładać wysiłku by funkcjonować w grupie i jak często bywają niezrozumiałe czy izolowane. Dlatego pragniemy, by nasze działania pogłębiły wrażliwość na problemy osób z zaburzeniami autystycznymi.

Mamy nadzieję, że udział młodzieży w konkursie plastycznym na plakat o tematyce autyzmu  będzie dobrym pretekstem do przekazania uczniom w przystępny sposób informacji o autyzmie.

Prace plastyczne w formacie do A3 należy składać do 17 marca 2017r. w sekretariacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku przy ul. Reja 18 lub przekazywać koordynatorom z ramienia „Niebieskiego Skarbu”

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród podczas finału Marszu dla Autyzmu 1 kwietnia 2017 r. ok. godz. 17.30 na placu Pokoju. Wtedy też pokażemy publicznie  najlepsze prace.

Wszystkie rysunki zgłoszone na konkurs umieszczone zostaną w wirtualnej galerii na naszej stronie internetowej. Planujemy by wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac wraz z wprowadzeniem prezentowana była w publicznych miejscach w kolejnych miesiącach.

Regulamin konkursu zamieszczamy poniżej. Zapraszamy do udziału w konkursie.

Regulamin konkursu na plakat AUTYZM 2017 PDF

Regulamin konkurs na plakat AUTYZM 2017 .doc

Dodaj komentarz

Przewiń na górę