Światowy Dzień Autyzmu Powiatu Lęborskiego – tak było

Od 2 do 4 kwietnia 2014r. obchodziliśmy w Powiecie Lęborskim Światowy Dzień Autyzmu. Program był bogaty. Marsz dla autyzmu, Msza Św., podświetlenie na niebiesko budynku Muzeum, a dzień później bezpłatny seans filmu „Dziewczyna z szafy”. W piątek Konferencja „Wspomaganie, edukacja i terapia osób z autyzmem”. Zapraszamy do lektury sprawozdania z tego wydarzenia w którym łącznie uczestniczyło kilkaset osób oraz do obejrzenia galerii zdjęć.

Marsz dla Autyzmu rozpoczął obchody Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w historii Lęborka. We wtorek 2 kwietnia o godz. 17 z ul. Staromiejskiej w kierunku placu Pokoju ruszył prawie 200 osobowy pochód. Przemarszowi towarzyszyły balony, koszulki, wstążeczki – oczywiście wszystko w kolorze „blue”. Marsz otwierał okolicznościowy transparent „Autyzm to nie koniec świata. To po prostu inny świat…”.

Na placu kilka osób podzieliło się garścią osobistych refleksji o autyzmie z punktu widzenia rodzica czy nauczyciela. Głos zabrał także Starosta Wiktor Tyburski i Burmistrz Witold Namyślak. Zebranym odczytany został list od Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Anny Komorowskiej, która patronuje tegorocznym Dniom Wiedzy o Autyzmie. – Badania naukowe jak i doświadczenie praktyków jednoznacznie pokazują, że im wcześniej postawiona diagnoza, im szybciej rozpoczęta terapia, tym szansa na poprawę funkcjonowania autystycznego dziecka rośnie, dlatego niezmiernie ważne pozostaje rozpowszechnianie, w szczególności wśród rodziców i osób sprawujących opiekę i młodzieży, informacji pozwalających na wczesne rozpoznanie niepokojących objawów. Istotne jest także szerzenie wiedzy na temat autyzmu w społeczeństwie i tworzenie dogodnych warunków dla rozwoju, edukacji i pracy osób z autyzmem. Namawiam do wspierania osób i instytucji działających w tym obszarze – pisała do uczestników marszu Anna Komorowska.

Film nr 1 z Marszu dla autyzmu

Film nr 2 z Marszu dla autyzmu

Artykuł, film i zdjęcia z Marszu – lebork24.info

Po Marszu w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem zaburzeń autystycznych w Sanktuarium św. Jakuba Ap. odprawiona została Msza Św. Wieczorem, gdy zaszło słońce, podobnie jak w wielu na miejscach na świecie symbolicznie podświetlono na niebiesko budynek lęborskiego Muzeum.

– Chcieliśmy by nasze działania pogłębiły wrażliwość mieszkańców na problemy osób z zaburzeniami autystycznymi. Ta grupa społeczna często spotyka się z brakiem zrozumienia i akceptacji ze strony otoczenia. Codzienne, zwykłe relacje międzyludzkie są utrudnione przez nietypowe zachowanie osób autystycznych – wyjaśnia prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Dzień Autyzmu był także lekcją tolerancji oraz pokazaniem, że wśród nas żyje wiele rodzin z tym problem. Wiele tych młodych ludzi uczęszcza do placówek oświatowych na terenie Lęborka. Bywa, że spotykają się z niezrozumieniem rówieśników, a poza szkołą – sąsiadów, znajomych, a czasem i niestety własnej rodziny.

W czwartek w kinie „Fregata” odbył się bezpłatny seans obsypanego nagrodami filmu reż. Bodo Koxa „Dziewczyna z szafy”, tematycznie związanego z funkcjonowaniem w społeczeństwie osób z zaburzeniami autystycznymi.

Piątek 4 kwietnia na sali audiowizualnej ZSM-I odbyła się duża konferencja pn. „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Nim głos zabrali specjaliści rozstrzygnięto konkurs na gazetkę szkolną „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Udział w im wzięło 12 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Lęborskiego. Zaangażowanych w tworzenie gazetek szkolnych zostało 60 uczniów i 13 opiekunów, a pośredni kontakt z powstałymi gazetkami miało ponad 3000 osób. Pomysłów było wiele, w kilku przypadkach i było to bardzo wartościowe doświadczenie w grupach projektowych pracujących nad gazetkami były osoby z zaburzeniami autystycznymi.

– Sześcioosobowe grupy (5 uczniów i opiekun) miały za zadanie przygotować gazetkę szkolną o autyzmie i udokumentować swoją pracę na zdjęciach. Celem konkursu jest wzbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży problemami osób cierpiących na autyzm i ich rodzin oraz kształtowanie tolerancyjnych postaw wobec tych osób – wyjaśnia przewodnicząca jury Magdalena Parulska.

Wyniki konkursu i zdjęcia prac: „Wyniki konkursu Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”

Pierwszym prelegentem Konferencji była Małgorzata Marszałek – uznany superwizor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku z wykładem „Autyzm, a Zespół Aspergera”. Z kolei Magdalena Czerniak, pedagog specjalny w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdyni zaprezentowała prelekcję pt. „Nietypowe zabawki”, a w niej przykłady kreatywnego wykorzystania ogólnodostępnych przedmiotów i rodzajów zabaw w pracy z dziećmi autystycznymi.

Miłe słowa do Lęborka przywiózł koordynator programu „Zrozumieć Autyzm” Leszek Bartoszewski, gratulując młodemu stażem Stowarzyszeniu Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” osiągnięć i rozmachu obchodów Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego. Warto przypomnieć, że wizyta p. Bartoszewskiego 9 kwietnia 2013r. w Lęborku i zachęta skierowana do uczestników spotkania informacyjnego o autyzmie była impulsem do samoorganizacji i założenia Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”. Jego krótką historię i działalność przedstawiła prezes Stowarzyszenia Agnieszka Pujsza-Pomorska. Konferencję o autyzmie zakończyła prezentacja Przedszkola Specjalnego powstającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lęborku. Dyrektor placówki Danuta Rybak przedstawiła warunki skorzystania z oferty przedszkola, oraz możliwości jakie oferuje.

Uczestnicy Konferencji mogli zapoznać się ofertą książek specjalistycznych o autyzmie będących w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Lęborku oraz wziąć udział w kiermaszu książek Wydawnictwa „Harmonia”.

– To były pracowite dni i tygodnie. Członkowie „Niebieskiego Skarbu” samodzielnie wykonali ok. 400 niebieskich wstążeczek – symbol solidarności z osobami autystycznymi, które 2 kwietnia rozdaliśmy w przedszkolach i szkołach, urzędach i instytucjach społecznych – mówi Małgorzata Krzyżaniak z zarządu Stowarzyszenia. – Myślę, że z czasem takie symboliczne okazywanie wsparcia będzie coraz popularniejsze, a problemy osób autystycznych na dobre trafią do świadomości społecznej.

Wydarzenia Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego odbyły się dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Lęborskiego, a wśród podmiotów współfinansujących lub współorganizujących był Burmistrz Miasta Lęborka, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Komitte Für Nothilfe z Limburga, Muzeum w Lęborku, Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku oraz Wydawnictwo HARMONIA.

Dodaj komentarz

Przewiń na górę